Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Gazetki jak gazety przejdź do galerii

"Głos Świętojański", gazetka wydawana przez parafię św. Jana Chrzciciela w Krakowie, zajęła I miejsce w Archidiecezjalnym Konkursie Gazetek Parafialnych im. ks. prałata Tadeusza Juchasa.

Spotkanie finałowe odbyło się w sobotę 14 maja w sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu.

Zanim parafialni redaktorzy poznali wyniki konkursu, krótko zaprezentowali swoje zespoły redakcyjne. - Stos numerów naszej gazetki podczas wizytacji czytał przez całą noc bp Grzegorz Ryś. Po takiej lekturze bardzo nam gratulował. A to, co napiszemy, jest "święte" (jak np. to, kto ma dyżur przy pracach remontowych). Mężczyźni nie wyobrażają sobie wtedy nie przyjść, jeśli ich nazwisko jest w gazetce - mówił jeden z redaktorów gazetki "Sprawy Byszyc” wydawanej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wieliczce-Byszycach.

- Finansujemy się w całości sami. Cały nakład się rozchodzi, czyli w zależności od numeru od 500 do 600 egzemplarzy. A na Boże Narodzenie to nawet 1000 egzemplarzy - mówił Marek Fryźlewicz, dawny burmistrz Nowego Targu, redaktor gazetki "Głos Serca" z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w stolicy Podhala. 

Parafialni redaktorzy z zaciekawieniem uczestniczyli też w warsztatach. Tym razem dotyczyły one kultury języka i często popełnianych błędów. Warsztaty prowadziła Ewa Kluba, polonistyka, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W samo południe odprawiona została również Msza św. w intencji śp. ks. prałata Tadeusza Juchasa. Już za kilka dni miną bowiem dwa lata od śmierci wieloletniego kustosza sanktuarium Gaździny Podhala. Eucharystię koncelebrowali ks. Franciszek Juchas (brat ks. Tadeusza) oraz księża z zespołów redakcyjnych. Modlitwę grą i śpiewem uświetnił zespół "Turnie” ze Starego Bystrego, rodzinnej miejscowości ks. Tadeusza. Górale przedstawili również krótki program artystyczny przypominający postać ludźmierskiego kustosza.

- Bardzo się cieszę z waszego przyjazdu i pracy, którą wykonujecie. Opisujecie Boży świat i to, co się w nim pozytywnego dzieje, podobnie jak św. Jan z dzisiejszej Ewangelii - mówił w kazaniu ks. Jerzy Filek, proboszcz ludźmierskiej parafii i obecny kustosz sanktuarium Gaździny Podhala.

Po Mszy św. w sali w Domu Pielgrzyma przyszedł czas na podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników. - Bardzo dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w naszym konkursie. Mamy nadzieję, że ta współpraca między naszymi redakcjami będzie owocować. To państwo, jako dziennikarze, doskonale wiecie, co ciekawego u was się dzieje i piszecie o tym w bardzo rzetelny, a jednocześnie ciekawy sposób - mówił Miłosz Kluba, kierownik "Gościa Krakowskiego". - Chciałbym też podkreślić profesjonalizm wydawanych przez państwa gazetek, które możemy nazywać gazetami - dodał.

I miejsce zajął zespół redakcyjny wydający "Głos Świętojański” z parafii św. Jana Chrzciciela z Krakowa. II miejsce przypadło zespołowi z gazetki "Od Serca" z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. Na podium stanęli też redaktorzy z gazetki "Echo Naszej Swoszowickiej Parafii" z parafii Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach. Nasze redakcyjne jury przyznało także trzy wyróżnienia. Trafiły one do zespołów redakcyjnych wydających: "Głos Serca” (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu), "Sprawy Byszyc” (rektorat parafii Matki Bożej Różańcowej w Wieliczce-Byszycach) i "Głos Miłosierdzia" (parafia Miłosierdzia Bożego w Skawinie).   

Oprócz nagród rzeczowych i pamiątek z ludźmierskiego sanktuarium laureaci skorzystają z bezpłatnych wjazdów i zjazdów dla 5-osobowej grupy na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Palenicę w Szczawnicy, które ufundowały Polskie Koleje Linowe. Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali okolicznościowe vouchery.

Kiedy emocje po ogłoszeniu wyników opadły, przyszedł czas na zrobienie pamiątkowego zdjęcia i wspólny obiad w jadłodajni "Tęcza".

Honorowy patronat nad II Archidiecezjalnym Konkursem Gazetek Parafialnych im. ks. prałata Tadeusza Juchasa objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a głównym organizatorem była redakcja "Gościa Krakowskiego" wraz z sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej.


Nasza redakcja składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom nagród i tym, którzy ufundowali poczęstunek. Są to: poseł Edward Siarka, ks. kustosz Jerzy Filek, Maria i Ryszard Steskalowie (firma "Steskal”), Maciej Gąsienica-Makowski (doradca biznesowy sieci Plus), Jakub Janas (firma "Janas” w Nowym Targu), Krzysztof Wadowski (właściciel salonu KIA w Nowym Targu), Adam Rajski (właściciel sklepu "Rajski" w Nowym Targu), a także Polskie Koleje Linowe.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy