Nowy numer 38/2021 Archiwum

Bóg, radość i muzyka

22 maja Kraków znowu zamieni się w Miasto Gospel, bo na Skałce odbędzie się 2. wielki, gospelowy koncert!

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, na jednej scenie wystąpią przedstawiciele 10 chórów gospel, które od lat działają pod Wawelem: Kraków Gospel Choir, Chór Gospel Senior, Deocentricity, Gospel Voice Choir, Chór Grodzka Gospel, Joyful Voice, Saltrom Gospel Choir, Mistral Gospel Choir, Soul’n’Voices oraz Młodzieżowy Chór Gospel. W niedzielne popołudnie stworzą oni potężny chór, który zaśpiewa na Bożą chwałę, zarazi publiczność radością płynącą z wiary i zaprezentuje owoc kilkutygodniowych przygotowań do koncertu.

To nie wszystko! Koncert na dziedzińcu klasztoru oo. paulinów poprzedzą trzydniowe warsztaty, które poprowadzą wybitne instruktorki gospel: Karen Gibson i Lea Kjeldsen. Karen jest jedną z najbardziej znanych i doświadczonych instruktorek muzyki gospel w Wielkiej Brytanii. Z kolei Leę - prekursorkę gospel w naszym kraju - zna natomiast cała Dania (skąd przed laty przyjechała do pod Wawel), Polska i wiele innych miejsc, bo wszędzie, gdzie tylko się pojawi, zaraża niespożytą energią, radością i miłością do gospel.

- Karen przez ponad 25 lat prowadziła wiele grup wokalnych, solistów i chórów. Jako instruktorka warsztatów gospel ewangelizuje i zaraża swoją charyzmą młodszych i starszych na całym świecie. Jest też założycielką i dyrygentką wielokrotnie nagradzanego Kingdom Choir, regularnie występującego w programie BBC "Songs of Praise" (Pieśni chwały). Dyrygowała również chórem złożonym z 3000 osób w Royal Albert Hall - opowiada Marcin Węc ze Stowarzyszenia Gospel w Krakowie.

- Natomiast Lea nieprzerwanie od 1998 roku współorganizuje warsztaty gospel w Krakowie oraz rozpowszechnia tę muzykę w innych miastach Polski. Pracuje na rzecz Stowarzyszenia Gospel oraz ogólnopolskiego projektu Republika Gospel. Jest założycielką i wieloletnią dyrygentką wielu polskich chórów: Kraków Gospel Choir, Grodzka Gospel, Saltrom Gospel Choir, Miechów Gospel Choir oraz Chóru Gospel Senior - dodaje M. Węc.

Jak wspominają organizatorzy Gospel na Skałce, ubiegłoroczny koncert przyciągnął na dziedziniec oo. paulinów roku mnóstwo słuchaczy, od najmłodszych po seniorów.

- Gospel na Skałce jest fascynującą kontynuacją pierwszego wydarzenia dedykowanego krakowskim chórom gospel, czyli Gospel City 2013. Wtedy na tej samej scenie sześć chórów połączyło swoje głosy; teraz będzie ich jeszcze więcej. Powstanie w ten sposób monumentalny chór składający się z około 140 pełnych energii sopranów, altów i tenorów - zachęcają do przyjścia na Skałkę.

Koncert, podczas którego będzie można poczuć i zrozumieć czym jest gospel (a jest przede wszystkim radosnym uwielbieniem Boga i dzieleniem się wiarą z innymi ludźmi), rozpocznie się o godz. 15 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce (ul. Skałeczna 15). Wstęp wolny!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama