Dobry dziennikarz wie, po co pisze

- Zasad etycznych nie trzeba modyfikować, bo one są ponadczasowe - przekonuje ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Na krakowskiej uczelni po raz dziesiąty odbywa się Konferencja Etyki Mediów. Obrady rozpoczęły się w środę 18 maja, a zakończą się dzień później.

- Etyczny dziennikarz-profesjonalista to nie tylko człowiek, który ma doskonały warsztat, potrafi znakomicie pisać, operować kamerą czy mikrofonem. To także człowiek, który wie, po co pisze i do kogo adresuje swoje treści, mając na uwadze dobro odbiorcy - podkreśla ks. prof. Michał Drożdż.

Dodaje, że nie wystarczą do tego spisane w redakcjach kodeksy etyczne, będące często tylko zbiorami przepisów, do których nikt nie przywiązuje wagi. Potrzeba również głębszej formacji etycznej.

Zdaniem dyrektora IDiKS, postęp technologiczny i zmiana języka mediów (widoczna chociażby w ciągu dekady, która upłynęła od pierwszej takiej konferencji na UPJPII) ma tu znaczenie drugorzędne.

- Zasad etycznych nie trzeba modyfikować, bo one są ponadczasowe. To jest siła etyki, że jeśli będziemy ją rozumieć właściwie - jako pewne narzędzie, pomagające człowiekowi działać i żyć - będziemy także traktować ją przyjaźnie. Nie będzie to zbiór paraliżujących dziennikarzy i ludzi mediów przepisów - tłumaczy ks. Drożdż.

W programie konferencji znalazły się referaty, dyskusje i sesje tematyczne m.in. o etyce w perspektywie komunikowania politycznego, nowych mediów, misji i nauczania Kościoła czy wystąpień papieża Franciszka.

Nie zabrakło też tematu nadchodzących Światowych Dni Młodzieży. Ks. Michał Drożdż przyznaje, że w przypadku ŚDM największym wyzwaniem dla dziennikarzy jest i będzie pokazanie prawdy o tym wydarzeniu, dostrzeżenie jego istoty, wymiaru duchowego i religijnego, a nie tylko logistycznego.

- Media w Polsce i na świecie pokazały już, że mają możliwość odkrywania głębi wydarzeń religijnych, kościelnych - takich jak chociażby beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II, a wcześniej jego odejście - mówi ks. prof. Drożdż. Dodaje, że ŚDM to także okazja do współpracy między dziennikarzami.

- Media katolickie powinny pomóc kolegom z innych redakcji, dostarczając podstawowych informacji, pokazując język przekazu i udzielając wsparcia, by wszyscy mogli czuć się swobodnie w przestrzeni Kościoła - tłumaczy dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Na drugi dzień konferencji, czyli czwartek 19 maja, zaplanowano sesje tematyczne: "Etyczność w mediach w kontekście dziennikarskim", "Etyczność w mediach w kontekście marketingowym, prawnym i psychologicznym", "Odsłony etyczności w przekazach medialnych" i "Medialny dyskurs etyczny". Obrady będą się toczyły w budynku UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 i potrwają do 13.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..