Aby ułatwić pracę wolontariuszom Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 przygotował dla nich specjalne przewodniki.
Ponad 40-stronicowy Przewodnik Wolontariusza to niemalże cały ŚDM w pigułce. Składa się z 2 części - duchowej i praktycznej. Pierwsza rozpoczyna się modlitwą za Światowe Dni Młodzieży i ich uczestników. Jest tam również orędzie papieża Franciszka z 15 sierpnia 2015 r. Ponadto można tam znaleźć m.in. krótkie historie życia Jana Pawła II i s. Faustyny, czyli patronów tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. "Ich życie jest dla nas przykładem głębokiej ufności w Boże miłosierdzie, wyrażonej w słowach: Jezu, ufam Tobie!" - czytamy w przewodniku.
Jedną z bardziej wzruszających części tej niewielkiej książeczki są świadectwa wolontariuszy m.in. z Kolumbii, Ukrainy czy Brazylii. Jest tam też program ŚDM (zarówno wydarzeń centralnych, jak i towarzyszących). Ponadto wolontariusze będą mogli dowiedzieć się, dlaczego akurat piąte z ośmiu błogosławieństw zostało tematem tegorocznego spotkania młodych z papieżem.
Dodatkowo twórcy przewodnika rozszyfrowali dla wolontariuszy logo ŚDM i wytłumaczyli, jaka jest jego symbolika. Zwracają tu uwagę na bohaterów spotkania, czyli na Jezusa, którego symbolizuje krzyż oraz na młodego człowieka. Wspomniano również o miejscu spotkania i jego tematyce, czyli o Bożym miłosierdziu.
Część praktyczna to z kolei informacje dotyczące komunikacji z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016. "Jako wolontariusze musimy być najbardziej poinformowaną grupą uczestników, dlatego tak ważnym jest, abyśmy wiedzieli, gdzie szukać potrzebnych informacji" - piszą organizatorzy. Jednym z takich źródeł informacji jest właśnie ten przewodnik, jednak bardziej sprecyzowane komunikaty będą docierały do wolontariuszy drogą e-mailową oraz przez aplikację stworzoną specjalnie na tę okazję.
Aby pomóc młodym w komunikacji stworzono krótki słownik języka polskiego. Jest tam też lista najważniejszych numerów alarmowych, a nawet instrukcja, co zrobić, gdy zgubi się kartę płatniczą.
Jak na dobry przewodnik przystało, znalazło się w nim również miejsce dla atrakcji turystycznych. Opisano m.in. najciekawsze miejsca w Krakowie, które każdy wolontariusz (i nie tylko!) powinien zobaczyć. Oprócz krakowskich sanktuariów, organizatorzy zapraszają na Wawel, na spacer po Plantach czy na wspinaczkę na krakowskie kopce. Jednak Kraków to nie jedyne małopolskie miasto opisywane w przewodniku. Można tam zdobyć również garść informacji o Wadowicach, Wieliczce czy Zakopanem.
W ŚDM-owym przewodniku wymieniono też kilka rad, które pomogą wolontariuszom lepiej przygotować się do lipcowego spotkania w Krakowie. Ciekawą częścią jest również 8 porad, które pomogą przeżyć czas, gdy już Światowe Dni Młodzieży dobiegną końca, a wolontariusze wrócą do swoich domów.
- Mnie najbardziej podoba się właśnie fragment o tym, jak poradzić sobie po Światowych Dniach Młodzieży. To też pokazuje, że nie szykujemy młodych tylko na ŚDM, ale że jest to też inspiracja do tego, co będą robili później - tłumaczy Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM 2016.
Przewodnik powstał w różnych wersjach językowych, m.in. polskiej, angielskiej czy hiszpańskiej. Zostanie on rozesłany do wolontariuszy jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, żeby każdy z nich zdążył się z nim zapoznać.