Radni Małopolski uchwalili powołanie nagrody, której patronuje święty polski papież. Laureat otrzyma równowartość 100 tys. dolarów.
Za uchwałą ustanawiającą Nagrodę im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor" głosowało w poniedziałek 23 maja 32 radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Jej nazwa nawiązuje do tytułu jednej z encyklik papieskich "Veritatis Splendor" ("Blask prawdy"), a będzie ją przyznawała co dwa lata 13-osobowa międzynarodowa kapituła powołana przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Wyróżnienie, mające charakter międzynarodowy, będzie przyznawane osobie, której bliska jest charakterystyczna dla patrona nagrody postawa dialogu i otwarcia na inne kultury oraz religie. Kandydatury będą mogły zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak również instytucje.
"Jedną z tych rzeczy, których wymagał Ojciec Święty Jan Paweł II, jest dialog. Owo wezwanie szczególnie wyraziście postawił już 10 VI 1979 r. na krakowskich Błoniach. W swojej homilii wyraźnie zauważył, że postawa otwarcia na drugich nie wynika ze słabości i nie jest rodzajem kapitulacji. Papieskie wezwanie do dialogu zostało ukazane jako konsekwencja duchowej siły" - napisano w uzasadnieniu uchwały.
Nagroda ma popularyzować nauczanie Jana Pawła II odnoszące się do dialogu oraz upamiętniać tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Międzynarodowy charakter nagrody może się przyczynić, zdaniem radnych, do poszerzenia w świecie wiedzy o tożsamości regionu.
- Chcemy, żeby ta nagroda województwa małopolskiego przyczyniła się do podkreślenia na arenie międzynarodowej tożsamości Małopolski i wyjątkowości jej dziedzictwa intelektualnego, w którym najmocniejszym znakiem i symbolem jest postać Jana Pawła II - powiedział pilotujący uchwałę Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
O ustanowienie nagrody, której pierwszego laureata poznamy jeszcze w bieżącym roku, wnioskował krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Wniosek poparł metropolita krakowski.
"Chętnie popieram tę inicjatywę, wierząc, że przyczyni się ona do urzeczywistnienia tego, o czym pisał św. Jan Paweł II w encyklice, od której pochodzi nazwa Nagrody: Reguły moralne, które Bóg nadał w Starym Przymierzu i które w Nowym i Wiecznym Przymierzu osiągnęły doskonałość w osobie Wcielonego Syna Bożego, muszą być wiernie strzeżone i nieustannie wypełniane w różnych kulturach powstających w ciągu dziejów" - napisał kard. Stanisław Dziwisz.
Kapituła nagrody nie będzie się ograniczała jedynie do jej przyznawania. W roku poprzedzającym przyznanie kolejnej nagrody będzie organizowana konferencja naukowa "Veritatis Splendor".