Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ustanowiono Nagrodę im. Jana Pawła II

Radni Małopolski uchwalili powołanie nagrody, której patronuje święty polski papież. Laureat otrzyma równowartość 100 tys. dolarów.

Za uchwałą ustanawiającą Nagrodę im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor" głosowało w poniedziałek 23 maja 32 radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Jej nazwa nawiązuje do tytułu jednej z encyklik papieskich "Veritatis Splendor" ("Blask prawdy"), a będzie ją przyznawała co dwa lata 13-osobowa międzynarodowa kapituła powołana przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Wyróżnienie, mające charakter międzynarodowy, będzie przyznawane osobie, której bliska jest charakterystyczna dla patrona nagrody postawa dialogu i otwarcia na inne kultury oraz religie. Kandydatury będą mogły zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak również instytucje.

"Jedną z tych rzeczy, których wymagał Ojciec Święty Jan Paweł II, jest dialog. Owo wezwanie szczególnie wyraziście postawił już 10 VI 1979 r. na krakowskich Błoniach. W swojej homilii wyraźnie zauważył, że postawa otwarcia na drugich nie wynika ze słabości i nie jest rodzajem kapitulacji. Papieskie wezwanie do dialogu zostało ukazane jako konsekwencja duchowej siły" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Nagroda ma popularyzować nauczanie Jana Pawła II odnoszące się do dialogu oraz upamiętniać tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Międzynarodowy charakter nagrody może się przyczynić, zdaniem radnych, do poszerzenia w świecie wiedzy o tożsamości regionu.

- Chcemy, żeby ta nagroda województwa małopolskiego przyczyniła się do podkreślenia na arenie międzynarodowej tożsamości Małopolski i wyjątkowości jej dziedzictwa intelektualnego, w którym najmocniejszym znakiem i symbolem jest postać Jana Pawła II - powiedział pilotujący uchwałę Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

O ustanowienie nagrody, której pierwszego laureata poznamy jeszcze w bieżącym roku, wnioskował krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Wniosek poparł metropolita krakowski.

"Chętnie popieram tę inicjatywę, wierząc, że przyczyni się ona do urzeczywistnienia tego, o czym pisał św. Jan Paweł II w encyklice, od której pochodzi nazwa Nagrody: Reguły moralne, które Bóg nadał w Starym Przymierzu i które w Nowym i Wiecznym Przymierzu osiągnęły doskonałość w osobie Wcielonego Syna Bożego, muszą być wiernie strzeżone i nieustannie wypełniane w różnych kulturach powstających w ciągu dziejów" - napisał kard. Stanisław Dziwisz.

Kapituła nagrody nie będzie się ograniczała jedynie do jej przyznawania. W roku poprzedzającym przyznanie kolejnej nagrody będzie organizowana konferencja naukowa "Veritatis Splendor".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama