Małżeństwo fundatora i nowe dary przedstawiono na wystawach w Muzeum im. Emeryka Czapskiego w Krakowie.
Historię niezwykłego małżeństwa, dzięki któremu Kraków wzbogacił się o wielotysięczną kolekcję monet, medali, banknotów, starodruków i pamiątek staropolskich, przedstawia wystawa "Miłość rosła wraz z upływem czasu. Emeryk hr. Hutten-Czapski (1828-1896) i Elżbieta z Meyndorffów Hutten-Czapska (1833-1916). W rocznicę śmierci".
- Pokazując pamiątki związane z tym małżeństwem, staraliśmy się uwypuklić nieznaną powszechnie rolę Elżbiety w powstawaniu, naukowym opracowaniu i zachowaniu kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Na wystawie prócz portretów tej pary są również eksponaty świadczące o ich współpracy przy tworzeniu kolekcji, m.in. barwne rysunki, na których Elżbieta wiernie odwzorowywała poszczególne elementy kolekcji - powiedział Mateusz Woźniak, kurator wystawy.
- Dowodem wierności mężowi i jego pasji gromadzenia pamiątek polskich, które następnie zostały ofiarowane narodowi, są losy Elżbiety Hutten-Czapskiej po śmierci męża w 1896 roku. Niemka bałtycka z pochodzenia, protestantka nie mówiąca po polsku, pozostała w obcym sobie mieście, by dokończyć dzieło rozpoczęte przez męża. Doprowadziła do przekazania w 1901 r. Krakowowi kolekcji mieszczącej się w pałacu przy ul. Wolskiej, pilnowała wydania kolejnego tomu katalogu zbiorów numizmatycznych Czapskiego - dodał M. Woźniak.
Zbiory Gabinetu Numizmatycznego Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, wciąż są powiększane.
- Na wystawie "Kolekcja-ewolucja" prezentujemy kilkaset spośród kilkudziesięciu tysięcy rozmaitych form pieniądza, medali i dokumentów, które w latach 2000-2016 trafiły w darze do naszego Gabinetu Numizmatycznego - poinformował M. Woźniak.
Niektóre z darów to całe kolekcje gromadzone przez lata m.in. przez Lecha Kokocińskiego, Mirosława Kruszyńskiego i ks. Jana Kołeckiego. Wśród zaprezentowanych na wystawie są m.in. monety antyczne, wczesnośredniowieczne małopolskie "płacidło" w postaci żelaznej siekiery podarowane przez Rafała Jerkego, zbiór medalików religijnych związanych z pielgrzymowaniem do Lourdes oraz zbiór... "kartek" na rozmaite towary z okresu PRL.
Ciekawostką są podarowane przez Alexandra de Miguela niewielkie aluminiowe monety z Filipin i Kolumbii, wybite do użytku w koloniach trędowatych. Są wielką rzadkością.
Obydwie wystawy można oglądać w siedzibie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Kraków, ul. Piłsudskiego 12). Ekspozycja "Miłość rosła wraz z upływem czasu" będzie czynna od 25 maja do 4 września, zaś "Kolekcja-ewolucja. Wystawa darów dla Gabinetu Numizmatycznego z lat 2000-2016" od 25 maja 2016 r. do 3 kwietnia 2017 r.