Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nowi proboszczowie

Metropolita krakowski dokonał corocznych zmian na urzędach proboszczów parafii. Ogłoszono je 30 maja.

Zmiany dotyczą 16 kapłanów. Są spowodowane m.in. przechodzeniem proboszczów na emeryturę. Od kilku lat w archidiecezji krakowskiej kapłani przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat. Wyjątki od tej reguły są podyktowane stanem zdrowia lub wyraźną prośbą proboszcza, który chce przejść na wcześniejszą emeryturę.

W większości przypadków emerytowani proboszczowie nadal w miejscach zamieszkania pomagają w duszpasterstwie, na miarę swych sił.

W tym roku na emeryturę przechodzi 5 kapłanów: ks. Jan Borzęcki z Bysiny, ks. Władysław Dyrcz z Michałowic, ks. Marek Głownia z krakowskiej parafii Wszystkich Świętych, ks. Józef Obyrtacz z Jeziorzan i ks. Wojciech Stokłosa z krakowskiej parafii Piaski-Wielkie.

Niektórzy z kapłanów obejmą probostwa lub ich administrację po raz pierwszy: ks. Wiesław Czubernat obejmie parafię NSPJ w Krakowie-Piaskach Wielkich, ks. Piotr Gąsior pokieruje parafią Zagórze, ks. Wiesław Kiebuła parafią Michałowice, ks. Sławomir Kowalski parafią Bysina, ks. prof. Jan Machniak parafią Wszystkich Świętych w Krakowie, ks. Adam Niwiński będzie administratorem parafii św. Kazimierza w Krakowie, ks. Edward Pasteczko obejmie parafię w Jeziorzanach, zaś ks. Tadeusz Skupień parafię w Dębnie Podhalańskim.

W jednym przypadku nastąpi przejście z jednego probostwa na drugie. Ks. Józef Milan kierujący do tej pory parafią w Dębnie Podhalańskim, gdzie znajduje się zabytkowy kościół drewniany pw. św. Michała Archanioła, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zostanie proboszczem w podkrakowskich Mogilanach. Zastąpi tam ks. Tadeusza Tokarza, który był tymczasowym administratorem parafii.

W jednym przypadku odejście z probostwa wiąże się z przejściem do innej ważnej pracy duszpasterskiej. Ks. dr Ryszard Świder, dotychczasowy proboszcz w parafii Zagórze, będzie teraz pełnił posługę duszpasterską w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Warto zwrócić uwagę na zmianę w krakowskiej parafii Wszystkich Świętych. Obejmie ją ks. prof. Jan Machniak, teolog, polonista, znawca pism św. Faustyny i św. Jana Pawła II, wykładowca Uniwersytetu  Papieskiego Jana Pawła II, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. Ta nominacja nie jest jednak degradacją. Parafia Wszystkich Świętych należy bowiem do najszacowniejszych w archidiecezji. Jej proboszczami są zawsze mianowani wybitni i zasłużeni kapłani.  Na jej terenie, przy ul. Kanoniczej, mieszkają zwyczajowo m.in. niektórzy z krakowskich biskupów pomocniczych i kanonicy Kapituły Metropolitalnej.  Co ciekawe, kościołem parafialnym nie jest świątynia pod tym samym wezwaniem co parafia, lecz pojezuicki kościół pw. świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. W jego podziemiach spoczywa m.in. Sługa Boży ks. Piotr Skarga. Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych został zaś zburzony w czasach austriackich. Parafia jednak pozostała.

Księża proboszczowie obejmują zazwyczaj swoje stanowiska 1 lipca. Obrzęd objęcia probostwa to instalacja, która dokonuje się w obecności księdza dziekana.

W czerwcu metropolita krakowski zdecyduje o przenosinach księży wikarych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy