Radni Krakowa zapoznali się m.in. z zasadami organizacji ruchu w mieście w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
Przedstawiciele władz miejskich przedstawili je we środę 31 maja w trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, zwołanej w związku z ŚDM.
Poruszanie się mieszkańców i pielgrzymów będzie dużym wyzwaniem logistycznym dla organizatorów.
- Do tej pory chęć przyjazdu zadeklarowało 575 tys. pielgrzymów ze 185 krajów. 248 tys. spośród nich wybrało i opłaciło pakiety obejmujące noclegi i wyżywienie – powiedział obecny na sesji RMK ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM .
Uspokajał, że pielgrzymi będą przyjeżdżali stopniowo, dlatego nie będzie skokowego wzrostu uciążliwości związanych z ich transportem i pobytem.
- Przewidujemy, że na Mszy św. otwarcia ŚDM będzie ok. 500-600 tys. osób. Papieża przywita ok. 700-800 tys. pielgrzymów, a na piątkowej Drodze Krzyżowej na pewno nie zgromadzi się ich więcej niż milion. Dopiero kolejne pół miliona, a może 800 tys. osób - w zależności od sytuacji, którą będziemy mieli w Europie po EURO we Francji - zjedzie wg naszych szacunków zjedzie na Campus Misericordiae w Brzegach - wyliczał ks. Suchodolski.
Uczestniczący w sesji wojewoda małopolski Józef Pilch zapewnił, że Kraków otrzyma 18,7 mln na cele związane z pobytem pielgrzymów ŚDM. Ponad 4 mln zł z tej kwoty ma byc przeznaczone na cele komunikacyjne.
- Naszym wspólnym zadaniem jest, aby młodzi ludzie uczestniczący w ŚDM wyjechali z Krakowa i Małopolski bezpiecznie - powiedział wojewoda Pilch.
W trakcie ŚDM nie będzie jednak darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich. Miasto podpisało umowy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM o darmowych przejazdach osób które wykupiły pakiety pielgrzyma.
W związku z przewidywanymi ograniczeniami w ruchu, po mieście będzie najłatwiej poruszać się za pośrednictwem komunikacji miejskiej oraz pieszo. W dniach od 23 do 31 lipca teren Krakowa zostanie podzielony na 5 stref ruchu. Strefy 1 i 2 w okolicach Błoń i Łagiewnik będą obszarami zamkniętymi, gdzie będą mogły wjechać jedynie samochody stałych mieszkańców i gości hotelowych oraz pojazdy rozmaitych służb. Pozostałe trzy strefy będą obszarami ograniczonego ruchu. Do strefy nr 3 obejmującej teren Starego Miasta, części dzielnicy Grzegórzki, Starego Podgórza, Krowodrzy i Bronowic prócz stałych mieszkańców, gości hotelowych, autobusów z identyfikatorami ŚDM, wjadą samochody zlokalizowanych w tej strefie firm oraz ich pracowników a także pojazdy mieszkańców stref 1 i 2. Strefa 4 obejmie zachodnią część miasta m.in. Ruczaj, Kurdwanów oraz rejon rond: Grzegórzeckiego i Mogilskiego. Tutaj wjadą mieszkańcy stref 1, 2, 3 i 4, autokary z identyfikatorem ŚDM oraz pracownicy firm zlokalizowanych w strefie 3 i 4. Strefa 5 obejmie wschodnia część Krakowa m.in. Nowa Hutę i Płaszów. Wjadą do niej mieszkańcy tej strefy oraz stref: 1, 2, 3, 4 i 5 oraz pracownicy firm ze stref 3, 4 i 5.
"Wjazdówki będą wydawane przez Zarząd Inwestycji Komunalnych i Transportu lub będzie można je pobrać ze strony internetowej ZIKiT. Mieszkańcy powinni mieć przy sobie dokument określający zameldowanie na terenie danej strefy lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie w danej strefie, np. aktualną umowę najmu. Natomiast od pracowników dojeżdżający do firm, będą wymagane zaświadczenie z pieczątką od pracodawcy, umieszczone za przednią szybą samochodu" - poinformował ZIKiT.
Głównym środkiem transportu w dniach od 26 do 31 lipca będzie komunikacja miejska. W trakcie ŚDM po Krakowie będzie kursować 250 tramwajów i 580 autobusów.
- Przewidujemy częstsze kursy pojazdów komunikacji miejskiej. Na niektórych trasach m.in. od Ronda Matecznego do al. 29 Listopada oraz na ul. Nowohuckiej i Opolskiej, zostaną wyznaczone dodatkowe buspasy. Uruchomione zostaną również specjalne „linie korytarzowe”, ułatwiające przemieszczanie się po mieście – poinformował Marcin Korusiewicz z ZIKiT.
Całkowicie wyłączone z ruchu będą: ul. Franciszkańska (od 23 do 31 lipca) oraz al. 3 Maja (od 23 lipca do 1 sierpnia)
"Już w środę 27 lipca nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajowego na Salwator oraz przez ul. Franciszkańską. Zaś w dniach od 27 do 31 lipca nastąpią wstrzymania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej na wybranych ulicach, w tym: Konopnickiej, Księcia Józefa, Focha, Piastowska, Wielicka, Powstańców Wielkopolski, Powstańców Śląskich, Ofiar Dąbia, aleja Pokoju. Ruch po Alejach Trzech Wieszczów powinien być utrzymywany tak długo, jak będzie to możliwe" - poinformował ZIKiT.