Nowy numer 25/2018 Archiwum

Herb archidiecezji

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wydał dekret ustanawiający oficjalny herb archidiecezji krakowskiej. Ma on służyć uwydatnieniu historycznego dziedzictwa i dzisiejszego znaczenia archidiecezji w Kościele i ojczyźnie.

Herb archidiecezji, opracowany według zasad heraldycznych, jest tożsamy ze średniowiecznym herbem Kapituły Krakowskiej z dodaniem insygniów arcybiskupich: w polu błękitnym widnieją trzy korony złote w układzie dwie i jedna, tarcza zwieńczona mitrą biskupią srebrną ze złotym obszyciem, dwoma złoto-srebrnymi fanonami i złotymi frędzlami, po bokach mitry podłożone pod tarczę i skrzyżowane podwójny krzyż arcybiskupi i pastorał złote.

Pod tarczą może być umieszczony napis: "Archidiecezja Krakowska" lub "Archidioecesis Cracoviensis".

Opracowanie graficzne herbu oraz księga znaku są dziełem dr Barbary Widłak z Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dekret został podpisany przez metropolitę krakowskiego 8 maja br., w dzień uroczystości św. Stanisława BM, głównego patrona archidiecezji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma