Nowy numer 39/2023 Archiwum

Instrumentaliści ŚDM po raz pierwszy razem przejdź do galerii

W sankturium św. Jana Pawła II w Krakowie trwa pierwsza próba orkiestry Światowych Dni Młodzieży. Potrwa ona do niedzieli 5 czerwca.

Jak zauważył Łukasz Jarocki, koordynator Zespołu ds. Muzyki Departamentu Wydarzeń Centralnych KO ŚDM 2016, pierwsze wspólne spotkanie to wiele radości, ale też dużo pracy.

- Jest czterech dyrygentów, więc cztery różne style pracy, ale to, co słyszymy od samego rana, napawa nas bardzo dużym optymizmem. Muzyka jest uniwersalnym językiem jednoczącym serca i dlatego przygotowujemy się jak najlepiej, by poprowadzić dźwiękami do Boga tych, którzy przybędą do Krakowa w lipcu - wyjaśnił.

- To młodzi ludzie, ale jak na swój wiek, mają bardzo duże doświadczenie orkiestrowe. Jest naprawdę nieźle, nad niektórymi rzeczami będziemy jeszcze pracować. Ale baza, od której zaczęliśmy, jest fantastyczna - ocenił Adam Sztaba, znany kompozytor i jeden z dyrygentów podczas ŚDM, który prowadził poranny cykl szkoleń. Stwierdził, że instrumentalistów charakteryzuje niezwykła elastyczność - bardzo dobrze się czują w muzyce poważnej, ale świetnie sobie radzą także z muzyką gospel i soul.

- To świetni muzycy. Staraliśmy się podczas przesłuchań wybrać najlepszy skład i po pierwszych taktach słychać, że to się udało. Brzmienie jest obiecujące i dostojne. Ci ludzie nie grają na co dzień razem, ale to profesjonaliści, którzy bardzo szybko się docierają - dodał Janusz Wierzgacz, kolejny dyrygent szkolący muzyków w Krakowie.

Docelowo orkiestra ŚDM 2016 będzie liczyć około 100 osób - w sanktuarium św. Jana Pawła II ćwiczy prawie 70 muzyków. Do Światowych Dni Młodzieży przygotowują się obecnie m.in. skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, klarnety, oboje, trąbki, puzon czy waltornia.

Wśród opracowywanego repertuaru nie zabrakło znanych pieśni, takich jak "Jesteśmy piękni", "Jezu, ufam Tobie", "Błogosławieni miłosierni" czy "Emmanuel". Orkiestra przećwiczy także utwory liturgiczne oraz pieśni na sobotni koncert uwielbienia podczas ŚDM, np. "Our God" i "This I Believe".

- Granie w tym zespole jest dla mnie przeżyciem duchowym, jak i muzycznym. Grając, będę starał się modlić muzyką, jak i przeżywać wszystko to, co będzie się działo podczas Światowych Dni Młodzieży - powiedział Kamil Pezda z Mielca, grający na waltorni.

- Dla mnie to niezwykłe doświadczenie. To wyraz czynnego udziału w ŚDM 2016, zaangażowania się bardzo konkretnie. Moja obecność w tej orkiestrze to też taki osobisty wymiar wdzięczności Bogu, bo w trwającym Roku Miłosierdzia składam śluby wieczyste - przyznała skrzypaczka s. Sylwia Marcinek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Orkiestra ŚDM spotka się jeszcze na próbach 18-25 lipca, a więc tuż przed samymi Światowymi Dniami Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast