Nowy numer 39/2023 Archiwum

Idź i ty czyń podobnie... przejdź do galerii

To hasło XIX Pielgrzymki Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza. Wzięło w niej udział kilka tysięcy pątników z Podhala.

Pielgrzymka odbywa się od 1998 r. na pamiątkę przejazdu z Zakopanego do Ludźmierza Jana Pawła II.

Pielgrzymi jak zawsze przeszli w czterech grupach: zakopiańskiej, orawskiej, nowotarskiej i ludźmierskiej, a komandorem pielgrzymki był Stanisław Skrzypek.

- Szło się super! Pogoda była idealna. Znalazłem też w końcu czas na przemyślenie paru ważnych spraw i ich przemodlenie - cieszył się Mateusz z Zębu. Pątnicy w czasie pielgrzymki nieśli flagi ŚDM.

Pielgrzymka rozpoczęła się od porannej modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Potem pątnicy przeszli przez Kościelisko Salamandrę, Gubałówkę, Furmanową, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną, Szaflary, Maruszynę do Ludźmierza.

Jak zawsze na uczestników pielgrzymki czekali mieszkańcy wszystkich wiosek, przez które wiodła trasa pielgrzymki, by częstować pątników napojami i gorącymi posiłkami. Droga na całej długości przejazdu Białego Pielgrzyma była ustrojona.

Kiedy pątnicy dochodzili do sanktuarium ze śpiewem na ustach, na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. Wszystkich witał i kropił wodą święconą ludźmierski proboszcz ks. Jerzy Filek. To on przewodniczył uroczystej Mszy św. przy tymczasowym ołtarzu polowym (ten właściwy jest w remoncie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast