Nowy numer 22/2023 Archiwum

Krucjata w obronie przed terroryzmem

Jej patronami są misjonarze męczennicy bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek - franciszkanie, którzy 25 lat temu zginęli z rąk komunistycznych terrorystów z organizacji "Sendero Luminoso" (Świetlisty Szlak) w Pariacoto w Peru.

Jak podkreślają organizatorzy krucjaty, chodzi o "modlitwę o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie ludzkości z grzechu nienawiści, rodzącego podziały między ludźmi i narodami". Jest to również modlitwa w obronie przed różnymi formami terroryzmu.

Akcję zainicjował 5 maja, podczas drugiej części kapituły prowincjalnej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb. Teraz gotowe są szczegóły i formalności. Jej historia zaczęła się jednak wcześniej, a pomysł wyszedł od wiernych.

- Po zamachach we Francji i Belgii ludzie zaczęli kojarzyć męczenników z Pariacoto z obroną przed terroryzmem - mówi o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy krakowskich franciszkanów. Dodaje, że takich patronów do tej pory brakowało. - Ludzie bardzo dobrze skojarzyli, że męczennicy zginęli z rąk terrorystów - innych, co prawda, bo komunistycznych, ale jednak terrorystów - podkreśla zakonnik.

- Wtedy powstały pierwsze grupy różańcowe pod patronatem Zbyszka i Michała, które zaczęły się modlić o pokój, o ustanie terroryzmu. To był dla nas znak do przygotowania różańców z umieszczonymi w nich relikwiami drugiego stopnia braci męczenników - dodaje br. Jan Hruszowiec, franciszkanin. - Chcieliśmy podesłać tym ludziom dobre narzędzie. Teraz to nie są zamówienia po kilka, ale czasem po 400-500 sztuk, żeby zrobić akcję np. w Anglii - podkreśla.

Kolejnym krokiem było rozpoczęcie krucjaty. Podstawową formą uczestnictwa jest modlitwa różańcowa w intencji pokoju i obrony osób zagrożonych terroryzmem za wstawiennictwem błogosławionych misjonarzy męczenników.

Członkowie krucjaty są zachęcani także do ofiarowanie postu lub uczynków miłosierdzia w intencjach pokoju i ochrony przed terroryzmem oraz nawiedzania bazyliki św. Franciszka w Krakowie lub innych miejsc kultu bł. Zbigniewa i bł. Michała.

By dołączyć do krucjaty, należy przesłać deklarację na adres: "Krucjata Różańcowa w obronie przed terroryzmem", ul. Hetmana Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków. Można to zrobić także elektronicznie, wysyłając mail na: krucjata@franciszkanie.pl.

Szczegóły oraz listę miejsc, w których znajdują się relikwie pierwszego stopnia błogosławionych Michała i Zbigniewa, można znaleźć na stronie: www.krucjata.franciszkanie.pl.


7 czerwca po raz pierwszy w Kościele obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie franciszkańskich męczenników. O rozwijającym się kulcie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego napiszemy w najbliższym numerze "Gościa Krakowskiego" na 12 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast