Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Traktorem po... kopcu Wandy

Wynajęta przez Zarząd Zieleni Miejskiej do koszenia trawy na zboczach i u podłoża kopca Wandy firma użyła do tego... traktora, dewastując jeden z najstarszych krakowskich zabytków.

Na usypanym prawdopodobnie na przełomie VII i VIII wieku prasłowiańskim kurhanie powstały koleiny. Na szczęście w trakcie i tuż po koszeniu nie padał deszcz, ponieważ gdyby duże ilości wody dostały się w wyżłobione przez koła traktora zagłębienia, mogłoby dojść do katastrofy.

Zlecający pracę dyrektor ZZM Piotr Kempf był przekonany, że zostanie ona wykonana ręcznie, podobnie, jak przycina się trawę na kopcach Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego, co najwyżej wpuszczając na stoki małą kosiarkę sterowaną liną. Do głowy mu nie przyszło, żeby tłumaczyć pochodzącemu z Nowego Sącza wykonawcy konieczność zachowania szczególnej ostrożności w pielęgnowaniu zabytku.

Obecnie oceniany jest przez służby konserwatorskie oraz inspektorów Zarządu Zieleni Miejskiej rozmiar szkód, które poczynił niefrasobliwy traktorzysta. Będzie musiał naprawić je na własny koszt pod okiem fachowców.

Znajdujący się na terenie Nowej Huty (dawna wieś Mogiła) 14-metrowej wysokości kopiec upamiętnia legendarną córkę księcia Kraka Wandę, która wolała utopić się w przepływającej nieopodal Wiśle niż wyjść za mąż za niemieckiego rycerza. Ta ziemna mogiła zwieńczona jest marmurowym orłem projektu Jana Matejki, umieszczonym na sporym cokole ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz wyrytym imieniem księżniczki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma