Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Gdzie niebo chodzi po ziemi

Gdzie niebo chodzi po ziemi przejdź do galerii

Koncert pod takim hasłem połączył niepełnosprawnych artystów z gwiazdami estrady. Razem na krakowskim Rynku wyśpiewali prawdę o tym, że można pięknie żyć. Mimo wszystko...

 
Organizatorzy przekonują, że ten konkurs przemienia serca. Monika Łącka /Foto Gość

O Januszu Świtaju cała Polska usłyszała w 2007 r., gdy napisał słynny już list, w którym domagał się prawa do eutanazji. W 1993 r., na dwa tygodnie przed swoimi 18. urodzinami, na skutek wypadku motocyklowego został sparaliżowany. Miał zmiażdżony rdzeń kręgowy i złamane kręgi szyjne. Od tego momentu był przykuty do łóżka.

- Wtedy właśnie, gdy chciałem zgody na śmierć, kiedy już nie będę miał siły żyć, zadzwoniła do mnie Anna Dymna. Była zdenerwowana i przez telefon dała mi kopa. Kazała wziąć się do roboty. Razem zaczęliśmy walczyć o specjalistyczny wózek dla mnie - taki, który wyrwałby mnie z więzienia własnego domu - wspominał podczas koncertu J. Świtaj.

Walka została wygrana, a Janusz nie tylko dostał wózek, ale też pracę i szansę na nowe życie. Dziś, choć nadal oddycha za niego respirator, jest królem tego życia - studiuje (na III roku) psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, pracuje w Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", sam wychodzi na zakupy, spotyka się ze znajomymi, jeździ na wycieczki... - Pani Anna i jej fundacja wyrwały mnie z czterech ścian i pozwoliły spojrzeć w niebo, zobaczyć, że jest dla mnie nadzieja - opowiadał.

- Kiedy miałam doła, to ty dawałeś mi kopa, bo byłeś wulkanem energii. Dziś jesteś fenomenalnym pracownikiem i przykładem dla innych moich pracowników - mówiła z kolei A. Dymna, która wraz z Piotrem Polkiem prowadziła koncert. Specjalnie dla Janusza zaśpiewał natomiast Andrzej "Piasek" Piaseczny, który 12 lat temu, wraz z Anną Dymną, wymyślił Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

- Wtedy bałem się, czy to się wszystko uda, ale przez tych 12 lat pozbyłem się lęku, bo wiem, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a łączy nas serce - przekonywał "Piasek", a A. Dymna wtórowała mu, że nie tylko jesteśmy tacy sami, ale przede wszystkim istnieje jeden świat i to od nas zależy, jaki on będzie. Czy niebo będzie stykało się z ziemią... - Festiwal Zaczarowanej Piosenki udowadnia, że niebo nawet chodzi po ziemi, a dzięki osobom niepełnosprawnym, świat staje się lepszy, wypełnia się miłością - przekonywała aktorka.

Na scenie pojawili się też Agnieszka i Grzegorz, małżeństwo, które wzruszyło wszystkich zebranych na Rynku. Oboje są niepełnosprawni, mają porażenie mózgowe. Wiele lat temu poznali się na turnusie rehabilitacyjnym i zakochali się w sobie. Nikt jednak nie dawał im szans. Niespodziewanie Agnieszka zaszła w ciążę i wtedy sytuacja przerosła wszystkich, nawet ich samych. Gdy urodził się Mateusz, jego rodzice byli zmuszeni być bardzo daleko od siebie. W pewnym momencie Agnieszka postanowiła jednak powalczyć o swoją rodzinę. Napisała do Fundacji Anny Dymnej i od tego momentu sprawy potoczyły się lawinowo. Agnieszka wystąpiła w programie telewizyjnym, po latach spotkała się z Grzegorzem, następnie psycholog przygotował Mateusza na spotkanie z ojcem, a finałem był ślub Agnieszki i Grześka. Dziś ich syn pracuje i jest dumny z mamy i taty... - Agnieszko, to ty nauczyłaś mnie, że każdy człowiek ma prawo do miłości, bo to jest siła, która pozwala przeżyć każde nieszczęście i inaczej patrzeć na świat - przyznała, nie kryjąc łez, A. Dymna.

Kolejny gość koncertu - Ania Krupa - również zaskoczyła publiczność. Od urodzenia nie ma bowiem rąk, a mimo to z życia czerpie pełnymi garściami. - Gdy cię poznałam, zrobiłam głupią rzecz - chciałam podać ci rękę. A chwilę później zaskoczyłaś mnie, pisząc coś stopami pod stołem. Jeszcze chwilę później, gdy jadłyśmy obiad, zupełnie zapomniałam, że nie masz rąk - wspominała aktorka.

A Ania, w której płynie góralska krew gwarantująca silny charakter, z rozbrajającym uśmiechem opowiadała, że gdy była dzieckiem, to nawet siano grabiła, trzymając narzędzie pod brodą. Dziś uwielbia prowadzić samochód (kilka dni wcześniej dostała kluczyki do nowego auta od Fundacji Anny Dymnej), haftować, a na co dzień wychowuje 9-letnią córkę Amelkę i uczy w szkole w Czerwiennem.

Koncert "Jeden jest świat" zakończył trwający od wczoraj 12. Festiwal Zaczarowanej Piosenki, organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Do udziału w nim, oprócz A. Piasecznego, zaproszeni zostali także Katarzyna Cerekwicka, Mieczysław Szcześniak, Halina Mlynkova, Monika Kuszyńska, a także finaliści i laureaci festiwalu oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej.

Czytaj także:

  • Sport i życie na maksa
  • Anka, nie piratuj!
« ‹ 1 › »
Koncert "Jeden świat"

Foto Gość DODANE 20.06.2016 AKTUALIZACJA 20.06.2016

Koncert "Jeden świat"

​W niedzielny wieczór niepełnosprawne, utalentowane wokalnie osoby - finaliści 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" - wystąpiły w towarzystwie gwiazd polskiej piosenki. Zdjęcia: Monika Łącka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Monika Łącka

|

GOSC.PL

publikacja 20.06.2016 00:03

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 12. FESTIWAL ZACZAROWANEJ PIOSENKI
  • FESTIWAL ZACZAROWANEJ PIOSENKI
  • FUNDACJA ANNY DYMNEJ "MIMO WSZYSTKO"
  • KRAKÓW
  • NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Polecane w subskrypcji

  • W Polsce ubywa obywateli. Czyli tych, którzy wierzą, że ich głos coś znaczy
    • Polska
    • Konstanty Pilawa
    W Polsce ubywa obywateli. Czyli tych, którzy wierzą, że ich głos coś znaczy
  • Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
  • „Madonna z Dzieciątkiem ukazująca się św. Filipowi Nereuszowi i św. Julianie Falconeri” na płótnie z XVIII w.
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Madonna z Dzieciątkiem ukazująca się św. Filipowi Nereuszowi i św. Julianie Falconeri” na płótnie z XVIII w.
  • George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
    • Rozmowa
    • ks. Rafał Skitek
    George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X