Mieszkanie chronione w Konarach, stworzone w ramach projektu "Trening czyni samodzielnym!", już gotowe.
Mieszkanie o powierzchni 64 m kw., w którym osoby niepełnosprawne będą uczyły się samodzielnego życia, powstało przy Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej. Budynek ten należał wcześniej do zakonu bonifratrów. Po kilku miesiącach prac remontowych i wyposażaniu mieszkania działania dobiegły końca.
Pierwsze 3 osoby wprowadzą się tam w połowie lipca, jednak uroczyste otwarcie odbyło się już 16 czerwca, podczas pikniku "Miodobranie-Miodogranie".
Mieszkanie, w którym osoby niepełnosprawne będą przygotowywać się do samodzielności, poświęcił o. Kazimierz Wąsik, kapelan bonifraterskiego Domu Pomocy Społecznej. Potem symboliczną wstęgę przecięli: br. Grzegorz Wielki, przeor konwentu oo. bonifratrów, Piotr Mazurek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Dawid Szczygieł, który już wkrótce zamieszka w domu w Konarach.
W otwarciu mieszkania chronionego Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej wzięły udział również zaprzyjaźnione z BFD placówki - w tym 11 domów pomocy społecznej i 6 warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy - w sumie ponad 250 osób.
Czwartkowy piknik był wręcz przepełniony atrakcjami - swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały m.in. dzieci z okolicznych szkół, a także zespół złożony z niewidomych muzyków. Tego dnia odbył się również plener malarski, podczas którego artyści z 10 domów pomocy społecznej z Małopolski na oczach pozostałych uczestników malowali konarski krajobraz. Pejzaże te wezmą z kolei udział w konkursie organizowanym przez ROPS.
O miejsce w mieszkaniu chronionym cały czas mogą starać się osoby z całej Polski ze stwierdzoną niepełnosprawnością, zwłaszcza psychiczną i intelektualną, ponieważ rekrutacja ma charakter ciągły. Kandydaci nie muszą być podopiecznymi Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej. Osoby te zamieszkają tam na kilka miesięcy, lecz - jeśli będzie taka potrzeba - mogą pozostać w mieszkaniu nawet do roku.
- Jeśli w chwili zgłoszenia w mieszkaniu treningowym nie będzie wolnego miejsca, osoba pozytywnie zakwalifikowana będzie wpisana na listę oczekujących - tłumaczy Katarzyna Wojtanowicz, koordynator projektu.
Mieszkanie w Konarach powstało dzięki dotacji z projektu "Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem", realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przez województwo małopolskie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.