Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy Targ ma 670 lat przejdź do galerii

Koncerty, widowiska, uroczysta sesja Rady Miasta. Nowy Targ świętował 670-lecie powstania. W niedzielny wieczór na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się widowisko słowno-muzyczne "Nowy Targ - Moje Miasto" w wykonaniu zespołu "Śwarni" pod wodzą Marcina Kudasika.

Widowisko miało bardzo ciekawy scenariusz, który przeniósł widownię w czasy sprawowania władzy królewskiej przez Kazimierza Wielkiego, wszak to on lokował obecną stolicą Podhala. Na ekranie pojawiały się archiwalne zdjęcia, fragmenty dawnych filmów, a aktorzy odgrywali m.in. scenę związaną z legendą powstania kościółka św. Anny na nowotarskim cmentarzu, który - według podań - zbudowali zbójnicy.

Współczesne dzieje Nowego Targu to już fakty związane z Nowotarskim Zakładami Przemysłu Skórzanego "Podhale", gdzie powstawały słynne relaksy. Chwila podniosła dla miasta i całego regionu to, oczywiście, wizyta Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w czerwcu 1979 r.

- To piękne zwieńczenie tego weekendu i najważniejszych jubileuszowych wydarzeń - mówił burmistrz Grzegorz Watycha na zakończenie widowiska. Dodał, że miasto przygotowało kolejne atrakcje związane z jubileuszem.

Przez weekend na nowotarskim rynku zagrali i zaśpiewali m.in. nowotarżanin Jan Kanty Pawluśkiewicz z krakowskimi przyjaciółmi, byli aktorzy z warszawskiego Teatru Buffo z Januszem Stokłosą na czele, także pochodzącym z Nowego Targu.

Nowy Targ ma także trójkę nowych honorowych obywateli i czwórkę nowych zasłużonych. Statuetki i medale wręczono podczas uroczystej sesji. Nowi Honorowi Obywatele Miasta Nowego Targu to poetka Wanda Szado-Kudasik, sportowiec Tadeusz Błażusiak i muzyk Janusz Stokłosa, a w gronie "Zasłużonych dla Nowego Targu" znaleźli się: Piotr Augustyn (jest organistą w największej parafii w regionie i w mieście - pw. NSPJ), Michał Batkiewicz, Konrad Nowak i klub "Old Boys Podhale".

Z okazji jubileuszu był nawet okolicznościowy tort, którego posmakowali m.in. przedstawiciele wszystkich partnerskich miast Nowego Targu - Evry, Roverbelli, Kieżmarku, Popradu i Radevormwald. Nie zabrakło, oczywiście, życzeń od wielu, wielu osób, instytucji, firm czy zaprzyjaźnionych i okolicznych samorządów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama