"Trzeźwość to wolność" - pod takim hasłem 26 i 27 czerwca w Czarnej Górze na Kozińcu odbyło się spotkanie członków regionu Galicja Ogólnoświatowej Wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Pretekstem do zebrania się właśnie w tym pięknym miejscu była 30. rocznica powstania wspólnoty Anonimowych Alkoholików na Podhalu.
Spotkanie w Czarnej Górze, w którym wzięło udział kilkuset członków wspólnoty z regionu Galicja, było czasem radości dla kilkuset osób, zarówno uzależnionych, jak też ich bliskich i przyjaciół. Region Galicja obejmuje swoim zasięgiem obszar Polski Południowej, od Cieszyna aż po Przemyśl.
- To święto było też pretekstem do wspominków i dzielenia się sukcesami i porażkami z dnia codziennego członków wspólnoty i ich rodzin. Następne takie święto odbędzie się w czerwcu 2017 roku w Szczyrku i będzie okazją do radości z okazji istnienia grup AA w Intergrupie Podbeskidzie - mówi Michał ze wspólnoty AA.
Od kilku lat na Podhalu działa też najmłodsza w Regionie Galicja Intergrupa Podhale, skupiająca obecnie kilkanaście grup, wyodrębniona ze struktur Intergrupy Małopolska z siedzibą w Krakowie. Intergrupa zaczyna prężnie działać, m.in. uruchamiając raz w miesiącu mityngi otwarte na tzw. Górce u oo. jezuitów w Zakopanem, gdzie corocznie składanych jest ok. 5 tysięcy przyrzeczeń abstynenckich, zarówno przez osoby uzależnione, jak i ich bliskich.
Na Podhalu spotykają się też grupy samopomocowe bliskich osób uzależnionych czy też grup wspólnoty Anonimowych Narkomanów, również pracujących na programie 12 kroków, zaadaptowanych ze wspólnoty AA do ich potrzeb zdrowienia.
Wspólnota nie mogłaby zaistnieć i rozwijać się, gdyby nie przychylność jej przyjaciół i wsparcia ze strony Kościoła. Należeli i należą do nich: psycholog dr Jacek Świst, inspirator powstania wielu inicjatyw trzeźwościowych na Podhalu, ks. Władysław Zązel, śp. ks. prał. Franciszek Juraszek, śp. ks. Tadeusz Juchas, śp. ks. prof. Józef Tischner, śp. ks. dr Józef Winiarski, ks. prof. Andrzej Zwoliński, śp. dr Mieczysław Jarosławski z Zakopanego czy też członkowie Związku Podhalan, żeby tylko wymienić Ewę Iwulską z Ludźmierza i byłego senatora RP Franciszka Bachledę-Księdzulorza z Zakopanego.
Zawsze wielką przychylność i życzliwość wspólnocie AA okazywał kard. Franciszek Macharski, który m.in. kilka lat temu, wizytując parafię św. Marii Magdaleny w Rabce, spędził na otwartym spotkaniu grupy AA „Nowy Świat” w Rabce półtorej godziny, wysłuchując z największą uwagą dramatycznych losów członków tej społeczności.
Pierwsza grupa Anonimowych Alkoholików w Polsce powstała w Poznaniu w 1974 roku. Gwałtowny rozwój wspólnoty w naszym kraju rozpoczął się w drugiej połowie lat 80. Obecnie w Polsce spotyka się około 2400 grup AA, zgrupowanych w 14 regionach, w tym ponad 200 grup działa w aresztach śledczych i zakładach karnych. Spotkania te, zwane mityngami, odbywają się w wynajętych miejscach, o określonych godzinach. Coraz więcej polskich grup powstaje, poza USA i Kanadą, również w Europie Zachodniej, wszędzie tam, gdzie nasi rodacy emigrują.