O północy zakończyła się rejestracja pielgrzymów w systemie standardowym. Do tego czasu fazę II rejestracji zakończyło 15 242 podgrup, składających się z 358 442 osób. Tzw. składkę partycypacyjną wpłaciło natomiast prawie 286 500 pielgrzymów.
Pielgrzymi do Krakowa przyjadą już za 25 dni, a za 20 dni pojawią się w całej Polsce, by wziąć udział w Dniach w Diecezjach. Z kolei za 18 dni pracę rozpoczną wolontariusze krótkoterminowi, którzy podczas ŚDM będą służyć pielgrzymom swoją pomocą.
- Do północy zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy, a pielgrzymi zrobili tyle, ile chcieli. Teraz działać mogą już tylko dwa czynniki - spontaniczność pielgrzymów, na którą liczymy, oraz Pan Bóg, a On może rozmnożyć chleby i kosze, które mamy. Dlatego liczbę obecnie zarejestrowanych pielgrzymów warto pomnożyć razy 3 - mówił podczas spotkania z dziennikarzami ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO ŚMD Kraków 2016.
Jak natomiast informują ks. Andrzej Wołpiuk (koordynator departamentu rejestracji) i Bartosz Suchecki z sekcji rejestracji ŚDM, to właśnie w ostatnich dniach i godzinach telefony w komitecie najbardziej się urywały, ponieważ rejestrację potwierdzała największa liczba grup, a wiele osób pytało o możliwość późniejszego wpłacenia składki.
- W tych dniach rejestrację w fazie I zakończyło aż 45 tys. osób, przechodząc do fazy II, a telefony nie przestawały dzwonić przez całą noc i dzwonią nadal od 6.00 rano. Do chwili obecnej w standardowym systemie rejestracyjnym, która trwała 340 dni (od 26 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.) przez fazę I przewinęło się 10 201 makrogrup składających się z 899 498 osób. W szczytowym momencie zarejestrowanych było równocześnie ponad 585 tys. osób - opowiada ks. Wołpiuk, a B. Suchecki dodaje, że dziś o godz. 6 rano w fazie I zarejestrowanych było 7925 makrogrup składających się z 562 640 osób.
- W II fazie systemu zarejestrowane są natomiast 15 242 podgrupy składające się z 358 442 osób. Prawie 286 500 pielgrzymów uiściło już składkę partycypacyjną. Pozostali muszą dokończyć procedurę rejestracji i płatności do 10 lipca. Pielgrzymów, którzy nie rozpoczęli II fazy rejestracji, prosimy o jak najszybszy kontakt z Departamentem Rejestracji, ponieważ trzeba będzie ustalić dalszą, indywidualną procedurę - tłumaczy.
Zarejestrowani pielgrzymi pochodzą ze 187 krajów. Pierwszym zarejestrowanym krajem była Hiszpania, a ostatnim są Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zarejestrowali się pielgrzymi m.in. z Kosowa, Bangladeszu, Gibraltaru, Palestyny, Reunionu, Birmy i Sudanu Południowego.
W fazie I najliczniej zarejestrowali się pielgrzymi z: Polski (708 makrogrup - 171 979 osób), Włoch (488 makrogrup - 77 224 osoby), Francji (293 makrogrupy - 34 353 osoby), Hiszpanii (418 makrogrup - 30 861 osób) i USA (739 makrogrup - 27 017 osób).
Swój udział zarejestrowali przedstawiciele wszystkich krajów europejskich, z wyjątkiem Andory i San Marino. Wśród zarejestrowanych uczestników jest 800 biskupów i 47 kardynałów ze 107 krajów.
- Realnie patrząc, na Mszy Posłania na Campus Misericordiae spodziewamy się ok. 1,5 mln osób. Dla osób, które zdecydują się na udział w tej Mszy w ostatniej chwili, bez rejestracji, otwarte będą ostatnie sektory zewnętrzne. Cały czas prosimy jednak kurie w Polsce i państwach sąsiednich o tworzenie list osób, które właśnie w ten sposób będą chciały uczestniczyć w ŚDM - mówi ks. Suchodolski.
Jak dodaje, cały czas jest też problem z policzeniem uczestników ŚDM, którzy przyjadą ze Wschodu, bowiem zgłaszają, że brakuje im pieniędzy na składkę partycypacyjną i czekają, aż zdobędą je z różnych źródeł.
Z kolei z myślą o uczestnikach, którzy nie zarejestrowali się w standardowym systemie rejestracyjnym, od 1 lipca uruchomiony został moduł rejestracji last minute, który jest uproszczoną wersją dotychczasowej procedury rejestracji, przeznaczoną szczególnie dla pojedynczych osób. Umożliwia on rejestrację i wybór odpowiedniego rodzaju pakietu pielgrzyma, zarówno dla grup do 150 osób, jak i dla pojedynczych pielgrzymów.
- W ostatnim czasie mamy wiele pytań, czy pojedyncze osoby bądź rodziny i grupy przyjaciół mogą także zarejestrować się na ŚDM. Moduł last minute jest dedykowany właśnie im - tłumaczy ks. Wołpiuk. - Zależy nam bowiem, by jak najwięcej pielgrzymów zarejestrowało się i w pełni wzięło udział w tym niezwykłym święcie młodych - dodaje.
Moduł last minute będzie otwarty do 22 lipca. W odróżnieniu od działającego wcześniej systemu rejestracyjnego, składa się tylko z jednej fazy, uproszczonej procedury i umożliwia płatność jedynie kartą kredytową (Visa, Maestro, MasterCard) wyłącznie w walucie euro.
Rejestracja last minute obejmuje jedynie wydarzenia centralne w Krakowie, czyli nie daje możliwości uczestnictwa w Dniach w Diecezjach.
Rejestracja jest dostępna pod adresem: krakow2016.com/lastminute.