Krakowianie mogli dziś rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące spotkania z papieżem podczas Dnia Otwartego ŚDM w Filharmonii Krakowskiej.
Do ich dyspozycji - oprócz KO ŚDM - byli przedstawiciele instytucji zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie lipcowych wydarzeń. Od samego rana Dzień Otwarty cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy najczęściej pytali o komunikację i kwestie związane z transportem w czasie Światowych Dni Młodzieży.
- Dostawaliśmy wiele telefonów z różnymi pytaniami, a często odpowiedzi na nie posiadały różne służby, dlatego chcieliśmy zebrać wszystkich ekspertów w jednym miejscu, aby mogli wyczerpująco odpowiedzieć mieszkańcom - mówi Anna Chmura, koordynator Sekcji Komunikacji KO ŚDM.
Członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM opowiadali krakowianom o stronie logistycznej spotkania młodych z papieżem, rozwiewali ich wątpliwości w kwestii rejestracji oraz opowiadali o szczegółach Wydarzeń Centralnych i Festiwalu Młodych.
Na pytania krakowian odpowiadali również przedstawiciele Straży Pożarnej. Zapewniali, że najlepiej jak potrafią zadbają o bezpieczeństwo pielgrzymów. Przy Światowych Dniach Młodzieży będzie pracowało ok. 2,5 tys. zawodowych strażaków i aż 7 tys. osób z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Straż Miejska z kolei przypominała, że w czasie Światowych Dni Młodzieży na niektórych ulicach pojawią się zakazy parkowania, których do tej pory tam nie było. Mowa zwłaszcza o ulicach, którymi będzie przejeżdżał papież Franciszek. - Wszystkie pojazdy parkujące na tych trasach będą odholowywane - przestrzega Daniel Kośmider, naczelnik Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej.
Z kolei ZIKiT najczęściej pytano o organizację stref ruchu w czasie ŚDM oraz o to, które ulice będą wtedy zamknięte. Niewątpliwie przydatna mieszkańcom w tych dniach będzie strona www.sdminformacjadrogowa.pl, która generuje mapy Krakowa na konkretny dzień. Ponadto codziennie od soboty 2 lipca będą się tam pojawiały krótkie materiały wideo "Omiń korki podczas ŚDM". Pomocna może również okazać się aplikacja "O!strzegator", która informuje m.in. o zdarzeniach drogowych, powodujących znaczne ograniczenia ruchu czy też o zmianach w komunikacji.
- Zachęcamy, aby zrezygnować z samochodu w tym czasie, a w zamian wybrać komunikację zbiorową. Można skorzystać również z rowerów, jednak ze względów bezpieczeństwa nie będą one wpuszczane do miejsc zamkniętych, w których będzie najwięcej osób - uprzedza Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.
Zmianie ulegną również rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Do 9.00, kiedy na ulicach Krakowa nie będzie jeszcze zbyt wielu pielgrzymów, komunikacja będzie funkcjonowała jak w dzień roboczy. Z kolei od 9.00 pojawią się specjalne linie korytarzowe, które będą kursowały nawet co 3 minuty. Będą one dowoziły pasażerów w najważniejsze miejsca Światowych Dni Młodzieży, lecz będą omijały centrum miasta. Co więcej, bilet na wszystkie linie komunikacji miejskiej od 26 do 31 lipca będzie kosztował jedynie 15 zł.
Dodatkowo MPK w tym czasie włączy do ruchu 250 tramwajów i 580 autobusów. Jak informuje Marek Gancarczyk, z okazji Światowych Dni Młodzieży MPK kupiło 60 autobusów z silnikami Euro6 i 4 autobusy elektryczne, które już wkrótce wyjadą na ulice Krakowa.
Przedstawiciele NFZ informowali natomiast, gdzie pacjenci w stanach nagłych będą mogli uzyskać pomoc podczas ŚDM. Podkreślali, że mieszkańcy Unii Europejskiej mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych na podstawie karty EKUZ. Z kolei dla pielgrzymów spoza UE organizatorzy Światowych Dni Młodzieży przewidzieli pomoc medyczną w pakietach pielgrzyma. Ponadto, aby sprawnie uzyskać pomoc medyczną, na stronie internetowej małopolskiego oddziału NFZ zainteresowani znajdą adresy wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) nie tylko w Krakowie, ale i w całym województwie.
Przedstawiciele wszystkich służb obecnych na Dniu Otwartym ŚDM apelują do krakowian o cierpliwość i wyrozumiałość w tym szczególnym dla miasta tygodniu.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że było ono bardzo pomocne, a odpowiedzi, które otrzymali - kompleksowe. - Przyszłam tu, żeby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał odbiór pakietów pielgrzyma, ale chciałam też zapytać, w którym miejscu podczas wydarzeń centralnych będą znajdowali się pielgrzymi z mojej diecezji. Jestem zachwycona, bo otrzymałam naprawdę wyczerpujące odpowiedzi - podsumowuje Justyna Kośka.