Nowy numer 28/2018 Archiwum

Powołanie na szkle

Do końca wakacji można oglądać XXIX Wystawę Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce. Wernisaż odbył się 2 lipca.

Galeria mieści się pod słynną kaplicą na Jaszczurówce, gdzie duszpasterzują ojcowie marianie. Wystawę zaś od lat przygotowują bracia klerycy - w tym roku byli to Mateusz Cielecki i Kacper Pawlak.

Tematem wystawy jest powołanie. - Wierzymy, że zaproponowany przez nas temat wystawy będzie okazją do zauważenia postaci, które mogą być dla każdego z nas źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania. Ponadto naszą intencją było sięgnięcie również do korzeni ludowego malarstwa, w którym od początku obecne były wizerunki świętych patronów - mówią bracia marianie.

Zwracają uwagę także na jeden ważny fakt związany z wystawą. - Cieszymy się z kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, naszego założyciela. On też w swoim portrecie jest obecny na wystawie i pokazuje, że swoje powołanie wypełnił do końca - zauważają marianie.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt bardzo ładnych i wyjątkowych prac, głównie rysunki na szkle, ale są też płaskorzeźby. Swoje prace pokazują znani i cenieni artyści z Podhala, Spisza, Orawy czy Pienin: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Agnieszka Górkiewicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Anna Madeja, Piotr Piotrowski, Jolanta Pęksa, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel, Janina Jarosz, Janina Walczak-Budzicz. Nie zabrakło też prac nieżyjących już artystów - Jana Kosińskiego i Eweliny Pęksowej.

Honorowy patronat nad wystawą objął Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a patronat medialny - "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma