Nowy numer 29/2021 Archiwum

Chorzy u Gaździny Podhala przejdź do galerii

Obrzęd sakramentu chorych oraz specjalne błogosławieństwo - to najważniejsze punkty pielgrzymki ludzi chorych i w podeszłym wieku do sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, która odbyła się 3 lipca. Wzięło w niej udział kilkuset pątników.

Pielgrzymka rozpoczęła się od spowiedzi i przygotowania do przyjęcia sakramentu namaszczenia, które odbyło się w czasie uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej ks. Grzegorz Kufel, proboszcz parafii z podhalańskiej Bańskiej Niżnej. Kustosz ludźmierski ks. Jerzy Filek złożył mu życzenia z okazji 25-lecia kapłaństwa.

W homilii ks. Kufel dziękował i składał wyrazy szacunku wobec chorych i osób w podeszłym wieku za to, że potrafią godnie i cierpliwie dźwigać krzyż z Jezusem Chrystusem i przyjmują krzyż jako ofiarę za innych. Kapłan ukazywał wartość cierpienia i piękno takiego złączenia z Bogiem.

Podczas uroczystej Mszy św. wierni otrzymali z rąk kapłanów sakrament namaszczenia chorych. Kapłani podchodzili do każdego chorego, błogosławili, czyniąc znak krzyża oraz namaszczali świętymi olejami. Pątnicy zostali również pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

W organizacji pielgrzymki pomogli Rycerze Kolumba. Oni dowieźli niektórych chorych, posługiwali przy liturgii. Do Ludźmierza przyjechało prawie 400 osób, niektóre były na wózkach inwalidzkich albo poruszały się o kulach.

Każdy z pątników otrzymał specjalny, pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Matki Bożej z Lourdes. Na zakończenie był też mały poczęstunek.

Ksiądz proboszcz Filek podziękował za przybycie, za otwarcie, za wspólną modlitwę i zaprosił za rok. Podhalański Dzień Chorego odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę lipca danego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama