W tegorocznych ŚDM weźmie udział również niewielka grupa pielgrzymów z Ostroga na Wołyniu.
- To będzie iście ewangeliczna "mała trzódka". Przyjedzie 5-osobowa grupa pielgrzymów. Nasza parafia jest nieliczna i młodych jest zaledwie kilkunastu. Niektórzy z nich bardzo jednak chcieli uczestniczyć w spotkaniu młodych z całego świata. Większe grupy z diecezji łuckiej przyjadą m.in. z Równego i Sarn - mówi pochodzący z archidiecezji krakowskiej ks. Witold Kowalów, od 1992 r. proboszcz parafii w Ostrogu na Wołyniu, leżącym obecnie w granicach Ukrainy. - Naszych młodych przyciąga do uczestnictwa w tegorocznych ŚDM możliwość spotkania z papieżem i z chrześcijańskimi rówieśnikami. Będziemy nocowali u parafian z krakowskiej parafii Świętego Krzyża.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma XV-wieczne korzenie. Prócz kościoła parafialnego, w Ostrogu były niegdyś również trzy klasztory katolickie - jezuitów, kapucynów i karmelitów. Miasto należało do możnego książęcego rodu Ostrogskich. Obecny, neoklasyczny kształt architektoniczny świątynia parafialna uzyskała pod koniec XIX w.
- W czasach sowieckich została zabrana wiernym i była stopniowo rujnowana. W środku kościoła mieściła się sala sportowa, gdzie trenowano m.in. boks. Wyposażenie w większości uległo zniszczeniu. Zachowały się jednak m.in. dwie rzeźby dłuta znanego rzeźbiarza Tomasza Oskara Sosnowskiego, które na razie nie powróciły jeszcze do świątyni. Parafia odrodziła się w 1989 r. i kościół został oddany. Z Międzyrzecza Koreckiego przewieziono doń ołtarze barokowe z dawnego kościoła św. Antoniego. Będąc zafascynowany fenomenem odradzania się katolicyzmu na terenie obecnej Ukrainy, w 1992 r., od razu po święceniach, przyjechałem do Ostroga i objąłem parafię - opowiada ks. Kowalów.
Parafia ostrogska, mimo że nieliczna, odgrywa dużą rolę w diecezji łuckiej. Dla całej diecezji przeznaczone jest wydawane tu ciekawe pismo religijno-społeczne "Wołanie z Wołynia", redagowane przez ks. Kowalowa. Proboszcz wydaje również serię książek w ramach Biblioteki "Wołania z Wołynia". Ukazało się już kilkadziesiąt pozycji. To tomy dzieł religijnych, historycznych, literackich, reportażowych i pamiętnikarskich, przedstawiających przede wszystkim katolickie tradycje Wołynia.