Nowy numer 30/2021 Archiwum

Budują Campus Misericordiae

Na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi Mszę św. dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, trwają prace przygotowawcze.

W tym tygodniu ruszyła budowa ołtarza. Jak wyjaśnia ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny za przygotowanie terenu w Brzegach, będzie to typowa konstrukcja estradowa. - Będzie powstawała dość szybko, praktycznie przez całą dobę. Przyjedzie 20 tirów z elementami - mówi ks. Kordula.

Dodaje, że w 103 wyznaczonych na CM sektorach są już umieszczone główne ogrodzenia - m.in. te uniemożliwiające dojście do dróg przejazdu papieża i znajdujących się na tym terenie cieków wodnych. - To są najważniejsze bariery. Później przystąpimy do wytyczania sektorów przy pomocy drewnianych palików i taśm polipropylenowych - wyjaśnia dyrektor krakowskiej Caritas.

Najważniejsze sektory, położone tuż obok papieskiego ołtarza, zostaną przeznaczone dla VIP-ów, koncelebrujących Eucharystię księży i osób niepełnosprawnych. Będzie także specjalny sektor, w którym odpoczywać po swoich dyżurach i uczestniczyć w wydarzeniach ŚDM będą mogli wolontariusze.

Sektory będą oznaczone kolorami, żeby każdy pielgrzym mógł łatwo dotrzeć na przewidziane dla niego miejsce. Na całym terenie Campus Misericordiae, według wyliczeń organizatorów, mogą z soboty na niedzielę przenocować (na karimatach i w śpiworach) prawie 2 miliony osób.

- Takiej liczby nocujących prawdopodobnie nie będzie. Dwóch milionów możemy się natomiast spodziewać w niedzielę na Mszy św. - wyjaśnia ks. Kordula. - Każdy sektor będzie przypominał małe miasteczko, ponieważ znajdą się tam namioty z wodą, namioty medyczne, informacyjne, toalety oraz telebimy wraz z nagłośnieniem.

Rozstawionych ekranów ma być 30, a wież z głośnikami - ponad 60. Ustawionych zostanie w sumie 8 tys. toalet (na terenie CM i na drogach dojścia).

- Teren jest już wyposażony w drogi, niektóre kończą się budować. Mamy 4 mosty wojskowe, po których już można chodzić. Są także robione przepusty do ewentualnej ewakuacji - wylicza ks. Kordula.

Podkreśla, że sprawa samej ewakuacji została ostatecznie dopracowana. - W sytuacji katastrofalnej można ewakuować się przez tory kolejowe na autostradę, którą policja może zamknąć w ciągu 15 minut - zapewnia szef Campusu Misericordiae.

Wytyczona została także droga papieża, który przed Mszą św. przez ok. godzinę będzie jeździł między sektorami. Ojciec Święty odwiedzi także i poświęci Dom Miłosierdzia, w którym po ŚDM otwarta zostanie placówka dla osób starszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama