Scenariusze centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży są już gotowe.
- Dogrywamy już tylko szczegóły techniczne i realizacyjne - zapewnia ks. Marek Hajdyła z sekcji wydarzeń centralnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Chodzi o pięć największych spotkań - wtorkową Mszę otwarcia (jeszcze bez udziału papieża), czwartkowe powitanie Ojca Świętego, piątkową Drogę Krzyżową, sobotnie czuwanie i niedzielną Mszę posłania. Za każdym razem wieczorne wydarzenie centralne poprzedzały będą prewydarzenia, rozpoczynające się 3 godziny przed głównym punktem programu.
- Proponujemy mozaikę różnych form wielbienia Pana Boga, która będzie się składała z przedstawienia talentów i działalności młodych ludzi - wyjaśnia Weronika Grishel, również pracująca w sekcji wydarzeń centralnych. Dodaje, że będą to koncerty, świadectwa, inscenizacje i modlitwa. - Chcemy, aby w każdym prewydarzeniu młodzi ludzie modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego i różańcem, a także aby w każdym dniu zabrzmiała modlitwa Światowych Dni Młodzieży - podkreśla.
Pierwsze z wydarzeń centralnych - Msza św. 26 lipca na Błoniach - będzie poświęcone Janowi Pawłowi II. Wtedy po raz pierwszy zaprezentują się chór i orkiestra ŚDM, wprowadzone zostaną także symbole ŚDM - krzyż i ikona. - To jest modlitwa o owoce Światowych Dni Młodzieży i zaproszenie dla tych, którzy jeszcze się wahają - mówi ks. Marek Hajdyła.
Czwartkowa ceremonia powitania papieża Franciszka również odbędzie się na Błoniach, na które Ojciec Święty tego dnia uda się krakowskim tramwajem. Papież otrzyma tam m.in. plecak pielgrzyma i zostanie powitany przez metropolitę krakowskiego oraz młodzież z różnych krajów.
Odbędzie się także prezentacja poszczególnych kontynentów i pochodzących z nich świętych, odczytana zostanie Ewangelia i zaprezentowana inscenizacja o zaproszeniu do świętości. Tego dnia po raz pierwszy oficjalnie do młodych zwróci się papież Franciszek.
Piątek to dzień Drogi Krzyżowej. Stacje zostaną wytyczone wzdłuż Błoń - tak będzie się poruszał orszak z krzyżem, który będą sobie przekazywać wspólnoty z całego świata, na co dzień pełniące dzieła miłosierdzia. Nawiązujące do uczynków miłosierdzia rozważania napisał bp Grzegorz Ryś. Będą im towarzyszyły etiudy pantomimiczno-baletowe.
Miejsce wydarzeń centralnych zmieni się w sobotę, kiedy to młodzi z całego świata zaczną się gromadzić na Campus Misericordiae w Brzegach. Tam wraz z papieżem przejdą oni przez Bramę Miłosierdzia. Potem nastąpi kolejna inscenizacja. - Przedstawi ona pięć etapów, przez które młodych będzie prowadziła s. Faustyna. Te przystanki będą nawiązywały do wezwań z modlitwy Światowych Dni Młodzieży - mówi ks. Marek Hajdyła. Zwieńczeniem wieczoru będą świadectwa młodych, przemówienie Ojca Świętego i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Potem rozpocznie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy, podczas którego wystąpią m.in. Mietek Szcześniak, Kuba Badach i Kasia Wilk.
Momentem kulminacyjnym całych Światowych Dni Młodzieży, w którym biorą udział największe tłumy, jest zawsze niedzielna Msza posłania. - Najważniejszym przesłaniem tej Mszy św. będzie przypomnienie, że to chrzest jest tym, co nas łączy - niezależnie od tego, z jakiego jesteśmy kontynentu czy kręgu kulturowego - zapowiada ks. Marek Hajdyła. Dlatego w trakcie Mszy św. odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne.
Pielgrzymi otrzymają także szarfy - nawiązujące do białej szaty, którą zakłada się w czasie chrztu. - Chcemy, aby każdy na tej symbolicznej szacie napisał datę swojego chrztu, aby młodzi ludzie byli świadomi, od kiedy są chrześcijanami i do czego ich to zobowiązuje - wyjaśnia ks. Hajdyła.
Eucharystię zakończy rozesłanie i papieskie błogosławieństwo. Wtedy Ojciec Święty ogłosi także miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.