Nowy numer 30/2021 Archiwum

Organowa inauguracja

W Zakopanem rozpoczął się w sobotę 9 lipca XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywają się w tatrzańskich świątyniach.

Pierwszy koncert miał miejsce w sanktuarium Świętej Rodziny na Krupówkach. Na organach zagrał Witold Zalewski, organista w Katedrze Wawelskiej i jednocześnie dyrektor festiwalu. Przed bardzo liczną publicznością zaprezentował się ponadto Chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dyrygował Włodzimierz Siedlik, a przygotowaniem artystów zajęli się Katarzyna Śmiałkowska i Janusz Wierzgacz.

W inauguracyjnym koncercie artyści zaprezentowali utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Mikołaja Góreckiego, Feliksa Nowowiejskiego czy Romualda Twarodowskiego.

Festiwalowi towarzyszy hasło: "Zakopane na lato. Jedno miasto, pełnia wrażeń". - To wydarzenie organizowane jest z myślą o wszystkich, którzy pośród rozmaitych, turystycznych atrakcji poszukują także chwili wyciszenia i spotkania z wielkimi dziełami muzyki organowej w wykonaniu znakomitych artystów przyjeżdżających z całego świata - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Tamtejszy magistrat jest głównym organizatorem festiwalu, a partnerami są: Dom Konferencyjny Episkopatu Polski "Księżówka" oraz sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Zaś honorowy patronat nad festiwalem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Od strony medialnej wydarzeniu patronuje "Gość Niedzielny".

Najbliższy koncert już we wtorek 12 lipca, także w sanktuarium Świętej Rodziny przy Krupówkach. Początek godz. 20.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama