Kard. Stanisław Dziwisz i bp Jan Szkodoń wraz z Arturo Marim wzięli udział 14 lipca w uroczystościach 450-lecia Jabłonki. Hierarchowie oraz fotograf papieski odsłonili pomnik św. Jana Pawła II - Pielgrzyma. Jubileuszowi towarzyszą wystawy, koncerty, sesje naukowe.
- Wspólnie z obecnym tu Arturo Marim byliśmy świadkami wszystkich 104 pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II po całym świecie, ale też mieliśmy ten wielki zaszczyt towarzyszyć Ojcu Świętemu w tych dyskretnych wyprawach, po np. włoskich górach. Ten pomnik skłania nas do tego, żebyśmy się zastanowili, dokąd my zmierzamy, czy tak Jan Paweł II podążamy z wiarą, nadzieją i miłością - mówił kard. Dziwisz.
Hierarcha zaapelował także do mieszkańców Orawy, aby ich rodziny były liczne i zdrowe. - Nie zgadzajcie się na przejmowanie wątpliwych wzorców, które obserwujecie np. w europejskich krajach, gdzie pracujecie. Jednocześnie Orawa, jako kraina pogranicza, zawsze szanowała odrębność, kulturę. Niech tak pozostanie - mówił metropolita krakowski.
Uroczystej Mszy św. kard. Dziwisz przewodniczył w kościele Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Świątynia góruje nad miejscowością. W koncelebrze był bp Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, pochodzący z pobliskiego Chyżnego, ostatniej miejscowości po stronie polskiej przed granicą ze Słowacją. Było także wielu kapłanów z okolicznych miejscowości, ziomków czy niegdyś duszpasterzy orawskich. Przyjechali także kapłani ze Słowacji.
Przedstawiciele różnych grup przynieśli w procesji z darami m.in. kilka ornatów, naczyń liturgicznych. Do ołtarza podeszli także młodzi obywatele z Ukrainy w swoich strojach, którzy już po raz trzeci spędzają wakacje na Orawie, a ich pobyt wspierają mieszkańcy.
W liturgii wzięli udział podhalańscy parlamentarzyści, władze samorządowe z regionu, samorządowcy z zagranicznych miast partnerskich, niektórzy wraz ze swoimi zespołami. Ich flagi powiewały na zewnątrz świątyni. Wszystkim za obecność i uświetnienie uroczystości dziękowali ks. proboszcz i dziekan orawski Kazimierz Czepiel oraz wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Jubileusz uświetniło wiele delegacji z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan, OSP, szkół oraz wojskowa orkiestra i kompania reprezentacyjna Straży Granicznej z nowosądeckiego oddziału.
Po Mszy św. wszyscy zgromadzili się przed świątynią, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II - Pielgrzyma według projektu Stanisława Cukra, dyrektora Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W chwili odsłonięcia muzycy orawscy zagrali na trombitach. W symbolicznym momencie wzięli udział m.in. krakowscy hierarchowie, papieski fotograf A. Mari i wójt Karlak.
Przed Mszą św. odbyła się premiera "Orawskiego oratorium" Stanisława Radwana, skomponowanego z okazji 450-lecia Jabłonki. Na widowni zasiadła m.in. aktorka Dorota Segda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przed publicznością wystąpił także Andrzej Dziubek z De Press z utworem "Cy bocycie, Świynty Ojce".
Program obchodów jubileuszu 450-lecia stolicy Orawy jest bardzo bogaty w wydarzenia. Odbyła się już Msza św. na Babiej Górze w intencji Orawian, sprawowana przez kapłanów z orawskich parafii. Miały miejsce także konferencje naukowe i otwarcie V Kiermaszu Sztuki na Orawie. Zaś w Orawskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów autorstwa bp. Szkodonia. Z okazji jubileuszu odbyła się promocja II części wydawnictwa "Jabłonka - stolica polskiej Orawy" oraz promocja albumu pt. "Jabłonka na starej fotografii". Nie brakuje, oczywiście, występów muzyków z regionalnych zespołów orawskich.
W parku przed Urzędem Gminy został odsłonięty zegar na 450-lecie Jabłonki. Odbyła się również w Orawskim Centrum Kultury uroczysta akademia. Nie brakuje też rozgrywek sportowych związanych z jubileuszem. Zaplanowano ponadto odsłonięcie pamiątkowych tablic z okazji jubileuszu, ufundowanych przez gminy partnerskie w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce, i VII Orawski Rajd Motocyklowy. Jubileusz zakończy otwarcie Orawskiego Lata i koncert zespołu Pectus.