Biały rower dla papieża przejdź do galerii

Jednoślad słynnej marki Colnago przekazał Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Tuż przed startem piątego etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne z Wieliczki do Zakopanego na Campus Misiericordiae zaprezentowany został 16 lipca biały rower Colnago Tour de Pologne, który Ojciec Święty Franciszek otrzyma 31 lipca.

- Wiemy, że tego dnia o godzinie 8.45 papież będzie w tym domu - mówił ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej podczas przekazania roweru w Domu Miłosierdzia w Brzegach. - Wejdzie on tutaj, poświęci ten dom, dedykowany opiece nad osobami starszymi, poświęci figurę Matki Bożej z Loreto i wtedy otrzyma ten rower.

Następnie przygotowany dla papieża prezent trafi na aukcję w ramach akcji Misericordes, prowadzonej na portalu we4charity.com przez krakowską Caritas. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie Domu Miłosierdzia i centrum logistycznego Caritas „Chleb Miłosierdzia” w Brzegach oraz na zakup mobilnej kliniki, która zostanie wysłana do obozu dla uchodźców w Libanie (więcej o akcji w tekście "Jeżdżące pomniki miłosierdzia").

- Chcemy wspierać akcje, które będą pomagały tym, którzy tego naprawdę potrzebują. Zostawiamy ten rower tutaj, żeby służył, żeby był licytowany, i myślę, że będą z tego duże korzyści - mówił na Campus Misericordiae Czesław Lang .

Biały rower dla papieża   Na ramie roweru zostały umieszczone m.in. herb papieża Franciszka oraz jego imię Miłosz Kluba /Foto Gość Rowery Colnago największe tryumfy święciły w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, ale do dziś używają ich profesjonalni zawodnicy. W 1979 roku specjalnie przygotowany jednoślad w kolorze złotym otrzymał papież Jan Paweł II. Przekazał mu go osobiście założyciel firmy, Ernesto Colnago.

- Pamiętam, że Papież podniósł rower i powiedział: „Ale jest lekki, szkoda że nie miałem takiego w młodości” - wspominał później twórca legendarnych rowerów. Jan Paweł II po jakimś czasie zwrócił jednak prezent, przekonując, że jest dla niego zbyt wystawny. Złoty rower trafił do muzeum firmy, a papież otrzymał inny - biały.

Po prezentacji prezentu dla Ojca Świętego z okolic Ronda Światowych Dni Młodzieży wystartowali kolarze, rozpoczynający piąty, liczący 225 kilometrów etap Tour de Pologne z Wieliczki do Zakopanego.

- Patrząc na klasyfikację, ten etap to ważny moment w samym wyścigu, ale najistotniejsze, że przy okazji promujemy sport - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Zapowiada, że w przyszłości na terenie Campusu Misericordiae będą się odbywały m.in. rajdy samochodowe, a być może także wyścigi rowerowe.

- Mamy różne plany, bo tę przestrzeń da się zamknąć i wykorzystać rekreacyjnie. Obok strefy przemysłowej powstanie strefa społeczna, w której będzie wiele różnych wydarzeń. To miejsce, które ma odpowiednią infrastrukturę i nazwę, którą już wszyscy znają - przekonuje burmistrz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..