Nowy numer 30/2021 Archiwum

ŚDM-owe krwiodawstwo w Wieliczce

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w Kopalni Soli w Wieliczce przygotowano specjalną akcję zbiórki krwi.

Akcję "Podaruj krew, podaruj życie" organizuje Międzyzakładowa Komisja NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". Krew będzie można oddać 21 lipca w godz. 10-16 w wielickiej kopalni.

- Pomysł  oddawania krwi tuż przed ŚDM to inicjatywa pracowników  kopalni. Po niej pojawiła się koncepcja uhonorowania tych, którzy wezmą w niej udział biletem na zwiedzanie. Żadna nagroda nie jest jednak w stanie oddać wartości życia, które oddana krew niejednokrotnie może uratować - mówi Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.

Akację krwiodawstwa nieprzypadkowo zaplanowano tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. - Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem będzie ogromnym duchowym przeżyciem. Chcemy uczcić to wydarzenie, nie tylko czerpiąc z niego, ale też dzieląc się tym, co mamy najcenniejszego - tłumaczy Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". - Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Krew 21 lipca oddadzą pracownicy firmy, potwierdzili też swój udział górnicy z innych kopalń. Liczymy, że do akcji licznie przyłączą się wszyscy ludzie dobrej woli - dodaje A. Gawlik.

Zatem do Młyna Solnego na terenie kopalni, gdzie odbędzie się akcja, zaproszeni są nie tylko pracownicy kopalni, ale też wieliczanie, krakowianie i turyści - jednym słowem wszyscy, którzy chcą podzielić się swoją krwią, również po raz pierwszy.

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat i masie ciała większej niż 50 kg. Ostatecznej kwalifikacji dokona lekarz, który będzie dyżurował na miejscu. Trzeba pamiętać, by w dniu oddania krwi zjeść lekki posiłek, pić dużo wody, a także zrezygnować z alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów.

Każdy, kto chcę ofiarować krew potrzebującym, powinien mieć przy sobie dowód osobisty. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Do pobierania krwi używa się igieł o specjalnym profilu, minimalizującym dyskomfort. Krwiodawcy otrzymają posiłek regeneracyjny, a także bilet wstępu na Trasę Górniczą w wielickiej kopalni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama