Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bp Muskus o orędziu papieża Franciszka

"Wspólnota Światowych Dni Młodzieży tworzy się w zjednoczeniu modlitewnym wielu osób na całym świecie".

Komentując wczorajsze wideoorędzie Ojca Świętego, biskup kierujący przygotowaniami do ŚDM w Krakowie podkreśla, że papież zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów, które towarzyszyły przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

- Pierwszym z nich są duchowe dary dla młodzieży świata: wspólnota, modlitwa, miłosierdzie, drugim - wielowiekowe dziedzictwo wiary narodu polskiego, a trzecim - pamięć o św. Janie Pawle II - mówi bp Damian Muskus.

Nie bez znaczenia jest to, że papież od pierwszych słów podkreśla znaczenie modlitwy w budowaniu dzieła Światowych Dni Młodzieży. - To jest perspektywa, w której możemy zobaczyć i doświadczyć, że nasze wysiłki organizacyjne nie miałyby sensu bez duchowego fundamentu. W istocie wspólnota Światowych Dni Młodzieży tworzy się w zjednoczeniu modlitewnym wielu osób na całym świecie - przekonuje bp Muskus. - Włącza się w nią także Ojciec Święty. Również i on czeka na te dni z radością i sam spodziewa się wielu dobrych owoców spotkania z młodymi na ziemi polskiej. Podkreśla tę duchową jedność, gdy nazywa ŚDM w Krakowie "pielgrzymką wiary i braterstwa" - zaznacza.

Zdaniem szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, drugim filarem tej wspólnoty, która urzeczywistni się w Krakowie, jest miłosierdzie. To właśnie dzięki doświadczeniu miłosierdzia Bożego i ludzkiego tworzy się więź, która staje się dla świata "nowym znakiem harmonii", mimo różnorodności kulturowych, językowych i mentalnych.

- Przezwyciężanie podziałów możliwe jest tylko dzięki miłosierdziu. W kontekście globalnych konfliktów między narodami i naszych lokalnych podziałów w społeczeństwie, ten znak jedności młodych, którzy gromadzą się w imię Jezusa, jest nauką budowania mostów, poszukiwania wartości, które łączą, ale także otwarcia się na inność i szacunku dla tego, co nas różni od innych narodów, społeczeństw i kultur. To znak nadziei i światła dla pogrążonego w chaosie i destrukcji świata - mówi biskup.

Podkreśla też, że dla młodych Polaków, którzy zaangażowali się w dzieło Światowych Dni Młodzieży, bardzo cenny jest fakt, że Ojciec Święty widzi i docenia ich wysiłki, a pozdrowienie, które papież skierował bezpośrednio do nich, jest umocnieniem i radością.

W swoim orędziu, wyemitowanym w mediach wieczorem 19 lipca, papież Franciszek wskazuje, że tym, czym Kościół w Polsce może się dzielić ze światem, są wartości ugruntowane w trudnych dziejach. Ojciec Święty mówi też, że obecność na polskiej ziemi jest dla niego "wielkim darem od Pana" i "zanurzeniem się w wypróbowanej wierze", po którym spodziewa się wiele dobrego dla siebie.

- Mówi o tym papież, głowa Kościoła. Jego świadectwo winno stać się dla nas wezwaniem do pielęgnowania tego bezcennego skarbu, jakim jest ukształtowana przez tysiąclecie i zahartowana w trudnych doświadczeniach wiara polskiego narodu. "Idźcie dalej tą drogą!" - wzywa papież. Oby te słowa zostawiły w nas ślad i umocniły w wierności Chrystusowi - zachęca bp Damian Muskus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy