Trwa pierwsza edycja projektu "Wakacje w cieniu kultury". W ramach półkolonii dzieci z Krakowa odbywają niezwykły spacer przez polską historię.
Walka między słowiańskimi plemionami, podglądanie średniowiecznych skarbów, ucieczka przed smokiem i rozmowa z prawdziwym mnichem - to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników projektu "Wakacje w cieniu kultury".
W tym roku tematem przewodnim półkolonii jest 1050. rocznica chrztu Polski. Dlatego organizatorzy - czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Lege Artis - zapraszają najmłodszych krakowian na dzień pełen historycznych atrakcji i… edukacji.
Wakacyjny dzień ”w cieniu kultury” rozpoczyna się w kinie Kijów.Centrum. To tutaj dzieci uczestniczą w kreatywnych warsztatach pt. "Legendy o powstaniu państwa polskiego" i ”Historia tworzenia prawa polskiego. Czy dzieci mają w nim swoje prawa?". Biorą też udział w konkursach z nagrodami i seansie filmowym.
Po obiedzie wyruszają do opactwa benedyktynów w Tyńcu. Tam wędrują po klasztornych zakamarkach i znów uczestniczą w warsztatach, tym razem przebiegających pod hasłem "Chrzest 966 – śladem narodzin Polski".
- Mieszkam w Krakowie już 16 lat, czyli tyle, ile żyję i jeszcze nigdy nie byłam w Tyńcu, dlatego cieszę się, że mogłam tu w końcu przyjechać - mówiła Asia, która uczestniczyła w warsztatach 20 lipca.
- Mnie też Tyniec się podoba najbardziej, a szczególnie muzeum! - dodała 13–letnia Anastazja.
Tegoroczny projekt – jak podkreśla Agnieszka Kęska, prezes Lege Artis i autorka projektu – ma przypomnieć dzieciom informacje o początkach państwa polskiego, legendy z nimi związane, a także przybliżyć im moment, w którym otworzyły się dla słowiańskich plemion wrota cywilizacji. Tym samym ”Wakacje w cieniu kultury” mają przyczyniać się do rozwoju postaw obywatelskich. Bo - jak podkreśla A. Kęska – nie można wziąć wakacji od edukacji i należy dawać dzieciom szansę rozwoju także poza szkołą.
Bezpłatne półkolonie odbędą się jeszcze 4, 5, 9 i 10 sierpnia. Na 5 i 9 sierpnia wciąż można się zapisać. Wystarczy, że grupa dzieci (do 34 osób) wraz z opiekunami zostanie zgłoszona mailowo: www.biuro@sislegeartis.pl lub telefonicznie: 607 840 218. Decyduje kolejność zgłoszeń.