Nowy numer 31/2021 Archiwum

250 wydarzeń Festiwalu Młodych

Wypełnią one pielgrzymom czas między katechezami a wydarzeniami centralnymi.

W Krakowie na czas ŚDM stanie 20 scen m.in. na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Małym Rynku, Rynku Podgórskim czy Placu Centralnym w Nowej Hucie. Poza Krakowem miejsc, gdzie zagości FM będzie 23 - m.in. w Wadowicach, Bochni i Wieliczce, ale także w mniejszych miejscowościach, takich jak Gdów czy Siepraw.

Nie zawsze jednak Festiwal Młodych na ŚDM miał tak bogatą formę. Jak przypomina Antoni Tompolski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, pomysł, by wydarzeniom religijnym towarzyszyły koncerty czy wystawy zrodził się wśród samych uczestników ŚDM. Pierwsze takie wydarzenia były organizowane spontanicznie.

- Młodzież pragnie wyrazić swoje zainteresowania i to, czym żyje - wyjaśnia A. Tompolski. Przypomina też słowa Jana Pawła II, który stwierdził, że "wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie”.

Na mapie tegorocznego Festiwalu Młodych można zatem znaleźć wydarzenia od spotkań i warsztatów (np. w ramach organizowanej wspólnie z krakowskimi uczelniami "Cafe FM”), przez wystawy (w sumie jest ich ok. 20), koncerty, aż po rozgrywki sportowe.

W "Copa Católica” weźmie udział 48 drużyn, które będą rywalizować na Com-Com Zone przy ul. Ptaszyckiego. Oprócz rozgrywek piłki nożnej w szranki staną także grający w w streetball i uprawiający breakdance. Finał wszystkich turniejów odbędzie się w środę 27 lipca po południu i wieczorem.

Wśród artystów, którzy wystąpią na festiwalowych scenach będą m.in. Paddy Kelly, który wystąpi 27 lipca na Placu Centralnym czy znana z występu w programie Voice of Italy s. Cristina Scuccia, która zaśpiewa na Placu Szczepańskim w czwartek, 28 lipca.

Poza Krakowem występować będą natomiast przede wszystkim pielgrzymi, którzy w danej miejscowości będą mieć swoją bazę noclegową. Szczegółowy program Festiwalu Młodych będzie dostępny na oficjalniej stronie krakowskich ŚDM (krakow2016.com) oraz w aplikacji mobilnej "Pielgrzym”.

Ważnym elementem Festiwalu Młodych będzie także Centrum Powołaniowe, które powstanie na stadionie Cracovii przy ul. Focha, tuż obok Błoń. Złożą się na nie cztery akademie: Boga, miłosierdzia, rodziny i pracy. W CP będzie można spotkać przedstawicieli zgromadzeń zakonnych oraz wysłuchać prelekcji. Ich tematy, dokładne miejsca i pory również można znaleźć na stronie komitetu i w aplikacji dla pielgrzymów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama