Nowy numer 31/2021 Archiwum

Rorantyści króla Zygmunta przejdź do galerii

W kościele paulinów na Skałce odbył się koncert utworów wykonywanych niegdyś podczas liturgii w katedrze wawelskiej.

Męski zespół wokalny "Królewscy rorantyści" pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego wykonał 23 lipca wieczorem utwory sakralne Marcina Palignona, Krzysztofa Borka, Bartłomieja Pękiela, Tomasza Szadka, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Wincentego z Kielczy, skomponowane przez muzyków z kręgu katedry wawelskiej na przestrzeni od XIII do XVIII w. Organista Andrzej Białko wykonał utwory organowe z XVI-wiecznej tabulatury Jana z Lublina.

- To nasz wkład artystyczny w zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Nie tylko krakowianie i "zwykli" turyści, lecz także wolontariusze i pielgrzymi ŚDM, którzy już są w Krakowie, mogli w trakcie naszego koncertu zbliżyć się do muzycznych źródeł wawelskiej muzyki sakralnej - powiedział prof. Gałoński, założyciel i dyrygent Krakowskich Rorantystów.

Zespół od kilkudziesięciu lat kontynuuje tradycję ufundowanej w 1540 przez króla Zygmunta Starego Królewskiej Kapeli Rorantystów (Capella Regia Rorantistarum). Jej śpiewacy byli zarazem kompozytorami mszy, motetów, pieśni wykonywanych podczas Mszy św. odprawianej w katedrze. Wiele z tych utworów zachowało się w archiwum katedralnym i jest teraz podstawą wykonawczą koncertów Królewskich Rorantystów.

Utwory wykonane podczas koncertu na Skałce zostały również nagrane na płytę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama