Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej desygnowało na stanowisko prezesa dr. Jarosława Szarka, 53-letniego historyka z Krakowa. Objął urząd po zatwierdzeniu jego kandydatury przez Sejm za zgodą Senatu.
Decyzję ogłoszono 18 lipca w Warszawie, po przeprowadzeniu dwustopniowego konkursu. J. Szarek zastąpi na stanowisku dotychczasowego prezesa dr. Łukasza Kamińskiego, którego kadencja skończyła się w czerwcu.
– Bardzo liczę na głęboką ideowość nowego prezesa, na jego emocjonalny związek z historią polskiej wolności, z ofiarami dla niej poniesionymi i na zrozumienie konieczności upamiętnienia tych ofiar. Liczę także na jego zdolność zorganizowania jeszcze większego niż do tej pory wysiłku edukacyjnego, który wprowadzałby kolejne pokolenia Polaków do żywego obcowania z historią już nie tylko ostatnich 60 lat, ale z historią całej polskiej walki o niepodległość. Mam nadzieję, że będzie kontynuował dzieło śp. Janusza Kurtyki, wywodzącego się również z Krakowa prezesa IPN – komentuje prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ, członek Kolegium IPN.
Sam prezes za główne zadanie instytutu uważa działalność edukacyjną. – Nie zamierzam być prezesem zamkniętym w gabinecie, ale proponuję prezesurę otwartą na pomysły i inicjatywy rodzące się w oddziałach i delegaturach. Będę dążył do decentralizacji i zwiększenia autonomii oddziałów – mówi.
J. Szarek pochodzi z Czechowic-Dziedzic. Od 2000 r. jest pracownikiem Biura Edukacji Narodowej oddziału IPN w Krakowie. Ma żonę i czworo dzieci. Ukończył historię na UJ, a w 2011 r. na UPJP II obronił doktorat pt. „Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970–1980”. Promotorem był prof. Ryszard Terlecki. W latach 1992–1997 pracował natomiast jako dziennikarz i redaktor „Czasu Krakowskiego”. Obecnie wykłada również na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII.
Jest także autorem książek „Wojna z narodem”, „Czarne juwenalia”, „Powstanie styczniowe. Zryw wolnych Polaków”, „Przebudzenie Polaków. 1920. Prawdziwy cud nad Wisłą” oraz współautorem kilkunastu innych. Wraz z żoną dr Joanną Wieliczką-Szarkową jest też współautorem kilkunastu książek dla dzieci z serii „Kocham Polskę”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się