27 lipca polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński symbolicznie przywitał Ojca Świętego Franciszka ze szczytu polskich gór - z Giewontu, wnosząc nań flagę Światowych Dni Młodzieży oraz kamienne tablice projektu muzycznego Decalogue. Jest to kolejny akcent, poprzez który Zakopane włącza się w przeżywanie spotkania papieża z młodymi ludźmi z całego świata.
- Nie mieliśmy innej rady, musieliśmy wyjść rano, bo warunki atmosferyczne z minuty na minutę pogarszają się - mówi Paweł Murzyn, jeden z członków wyprawy na Giewont.
W tej chwili górale wraz z Markiem Kamińskim i pozostałymi członkami wyprawy na Giewont oraz władzami miasta i pielgrzymami ŚDM jadą zaprzęgami konnymi na Kuźnic i trzymają w rękach flagi maryjne, papieskie oraz z symbolem ŚDM.
Akcja odbywa się w ramach projektu Decalogue, który w sposób nowy, artystycznym językiem słowa i muzyki, ma za zadanie przypomnieć światu, zwłaszcza ludziom młodym, to, co jest niezmienne i aktualne, mimo upływu lat - prawo Boże, Dziesięć Prostych Słów.
Projekt powstał z inicjatywy Radka Grabowskiego, Marcina Pospieszalskiego i ks. prof. Waldemara Cisły, który jest znanym w Polsce głosem w obronie cierpiących na świecie z powodu odrzucenia Bożego prawa i odwrócenia się od Boga. Natomiast M. Kamiński jest żywym świadectwem tego, że warto w życiu przemierzać najdalsze krańce, by szukać i odkrywać Boga w pięknie otaczającego nas świata. Jednocześnie warto Go nieść innym. Tak stanie się i tym razem.
To wydarzenie nawiązuje do wizyty papieża Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanem, wskazując na krzyż: "On tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej - w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie".
Flagi papieskie powiewały już kilka razy na Giewoncie. Były tam wnoszone m.in. podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 r.