Nowy numer 29/2021 Archiwum

Wszyscy chcą jechać "Krakowiakiem"

Tramwaj "Krakowiak", którym jechał papież Franciszek, wozi już pielgrzymów ŚDM.

W piątek tramwaj "Krakowiak" w barwach papieskich kursował na trasie Borek Fałęcki - Bronowice - Borek Fałęcki. Obsługiwał trasę nr 8.

- A gdzie siedział papież Franciszek? - zastanawiała się młodzież z Warszawy, która wracała "ósemką" z wieczornego spotkania na Błoniach.

Młodzi robili zakłady, kto ma rację i szukali filmików w sieci, pokazujących przejazd Franciszka spod Pałacu Arcybiskupiego do Parku Jordana.

- Wynika z tego, że niektórzy pielgrzymi, specjalnie wybierają papieski tramwaj, żeby tylko się nim przejechać - twierdzi z radością pan motorniczy.

Papież Franciszek skorzystał z jednego z 36 "Krakowiaków". Tramwaje zostały zakupione przez MPK Kraków już w ubiegłym roku. Bardzo nowoczesne składy są najdłuższe w Polsce.

Na papieskim tramwaju widnieje herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM w Krakowie: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Niskopodłogowy "Krakowiak" został wyprodukowany przez bydgoską Pesę specjalnie dla Krakowa. Ma na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów.

Podczas trwania ŚDM zwykle liczba pasażerów każdego kursu jest bliska 300 pasażerów. Tramwaj posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama