Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Z pomocą pielgrzymom z Iraku

Prawie 180 pielgrzymów z Iraku znalazło schronienie w Centrum Jana Pawła II. Linia lotnicza przełożyła dzień odlotu.

Ruch na krakowskim lotnisku odbywa się normalnie. Małe zamieszanie powstało 1 sierpnia wieczorem. Linie lotnicze Black Sea Airlines przełożyły odloty samolotów z pielgrzymami na dzień następny. Odprawieni pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu, a następnie przeprowadzeni do strefy ogólnodostępnej terminalu. Wszyscy pasażerowie posiadają ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.

W związku z zaistniałą sytuacją pracownicy lotniska zwrócili się z prośbą do Centrum Operacyjnego Wojewody z prośbą o zorganizowanie noclegu pasażerom oraz przekazali informację organizatorowi ŚDM. 178 pasażerów o godz. 21.40 zostało odwiezionych do Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, gdzie zapewniono im nocleg i wyżywienie.

- Wydarzeniem lipca była niewątpliwie wizyta papieża Franciszka. Do tej pory święty Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz papież Franciszek w sumie 13 razy skorzystali z usług krakowskiego lotniska - mówi Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Port lotniczy podpisał porozumienie o współpracy w czasie Światowych Dni Młodzieży, stając się partnerem tego wydarzenia. Na części wojskowej krakowskiego lotniska swoją pielgrzymkę do Polski rozpoczął i zakończył papież Franciszek.

Według danych na dzień 31 lipca br., łącznie z tytułu Światowych Dni Młodzieży krakowskie lotnisko obsłużyło ponad 200 dodatkowych operacji lotniczych. Są to zarówno dodatkowe rejsy linii regularnych, jak również loty czarterowe. Ponadto część linii lotniczych zaplanowała w tym czasie przylot do Krakowa większymi maszynami. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe, oferują m.in. linie: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines.

W pierwszy dzień sierpnia Kraków Airport obsłużył ponad 20 tys. pasażerów (zarówno przylatujących, jak i odlatujących), z czego ponad jedna czwarta to byli pielgrzymi. W poniedziałek (1 sierpnia) 30 dodatkowych samolotów skorzystało z lotniska, a ostatnia operacja lotnicza związana z ŚDM zaplanowana jest na 9 sierpnia.

 - Jeszcze za wcześnie na podsumowanie ŚDM na krakowskim lotnisku. Szczyt sezonu letniego w Kraków Airport zbiegł się w czasie z powrotami pielgrzymów do domów. Pracownicy wszystkich służb na terenie lotniska, niezależnie od firmy czy organizacji, w której pracują, są zaangażowani w pomoc pasażerom na lotnisku - dodaje R. Włoszek.

Cały czas na stronie lotniska: www.krakowairport.pl działa specjalna zakładka dedykowana ŚDM. Znajdują się tam wszystkie bieżące informacje związane z obsługą tego wydarzenia oraz jego ewentualnym wpływem na funkcjonowanie lotniska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma