GN 28/2018 Archiwum

Pielgrzymi wciąż oglądają

Uczestnicy ŚDM, którzy pozostali w Krakowie, oglądają wystawę arcydzieł maryjnych "Maria. Mater Misericordiae".

To jedyna oficjalna wystawa towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży. Poczynając od ŚDM w Denver w 1993 r., podczas każdej edycji tego wielkiego wydarzenia religijnego organizowana jest ekspozycja dzieł sztuki religijnej, głównie ze zbiorów watykańskich.

Zorganizowana w Gmachu Głównym krakowskiego Muzeum Narodowego ekspozycja arcydzieł maryjnych cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży. W trakcie ich trwania zwiedziło ją 12 tys. osób.

- Cieszymy się z tylu gości, dlatego postanowiliśmy przedłużyć o tydzień specjalną ofertę MNK dla pielgrzymów ŚDM. Aż do niedzieli 7 sierpnia wolontariusze i pielgrzymi z identyfikatorami ŚDM mogą kupić bilet promocyjny w cenie 4 zł. Uprawnia on do obejrzenia nie tylko wystawy maryjnej, lecz także innych wystaw w Gmachu Głównym MNK - poinformował prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na wystawie pokazano obrazy, rzeźby i mozaiki przedstawiające Maryję jako Matkę Miłosierdzia. Ich autorami byli m.in. Barnaba da Modena, Baldo De' Serofini, Giorgio Vasari, Peter Paul Rubens.

Na wystawie można zobaczyć również cykl grafik Albrechta Dürera, rzeźbę Donatella, obrazy Andrei Mantegni, Barnaby da Modena, Hansa Memlinga, Giotta di Bondone i Francisca Zurbarana.

- Jadąc do Krakowa, nie przypuszczaliśmy, że przeżyciem duchowym będzie nie tylko wspólna modlitwa z tysiącami młodych i papieżem, lecz także oglądanie tych pięknych obrazów maryjnych - powiedzieli pielgrzymi z Irlandii, spotkani 2 sierpnia w okolicach Muzeum Narodowego.

Wystawę "Maria. Mater Misericordiae" można oglądać w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1) do 9 października.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma