Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nowe oblicze tańca

Od 4 sierpnia w stolicy Małopolski rusza 17. odsłona Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

Mistrzowie tańca historycznego z całego świata zostaną w Krakowie przez cały tydzień. W tym roku artyści przeniosą nas w klimat tańców dworskich rodem z Ameryki Południowej, bo właśnie ta tematyka była niejednokrotnie inspiracją dla tancerzy w XVII i XVIII wieku.

W Krakowie na amatorów tego rodzaju sztuki czeka zatem wiele niezapomnianych atrakcji w tym spektakle, które będą prawdziwą podróżą w czasie.

- To niezwykły moment w historii, właśnie wtedy odkryty został nowy ląd czyli Ameryka. Właśnie wtedy do sztuki europejskiej zaczęły przenikać motywy, które zostały odnalezione w tym nowym świecie. My poprzez taniec chcemy pokazać wzajemne relacje, które w sztuce tańca zachodziły na przestrzeni kilkuset lat - wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, związana z Baletem Dworskim "Cracovia Danza".

Podobnie jak w ubiegłych latach wydarzenia związane z festiwalem podzielono na dwie części - warsztatową, która odbywać się będzie w Willi Decjusza oraz finałową, która 8 i 9 sierpnia zawładnie pl. Szczepańskim.

Dodatkowo w czasie festiwalu uczestnicy będą mogli szkolić swoje umiejętności aktorskie i muzyczne. Wszystko to za sprawą m.in. warsztatów poświęconych komedii dell’arte, prowadzonych przez Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlicha.

Wynik swojej ciężkiej pracy uczestnicy zaprezentują krakowianom podczas pokazów plenerowych. Wieczorami natomiast w Willi Decjusza odbywać się będą pokazy tańców z różnych stron świata, a także spotkania z artystami i wykłady.

Po wielu godzinach lekcji, warsztatów i pokazów przyjdzie czas na wielki finał. Rozpocznie się on w poniedziałek 8 sierpnia na pl. Szczepańskim, gdzie artyści zaprezentują niesamowite widowisko pt. "Wokół tanga".

- Pokażemy m.in. to, jak tango wyglądało na salonach europejskich. Nie zabraknie więc naszych ulubionych hitów, jak "Ostatnia niedziela" czy "Tango milonga" - zapowiada Romana Agnel, dyrektor naczelny i artystyczny festiwalu. Ukoronowaniem poniedziałkowego finału będzie wielki bal dla publiczności.

Z kolei we wtorek 9 sierpnia artyści z całego świata wezmą udział w wielkiej gali tanecznej, zatytułowanej "Il mondo nuovo".

Tego wieczoru tancerze odsłonią przed widzami nowe oblicze tańca dworskiego. Zabiorą ich mianowicie w podróż do świata, w którym króluje taniec barokowy inspirowany Ameryką Południową. Nie zabraknie też tańca angielskiego czy tańca francuskiego.

 Wstęp na wszystkie pokazy - zarówno w Willi Decjusza, jak i na pl. Szczepańskim jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma