Nowy numer 21/2018 Archiwum

Tego obrazu nie mogło tu zabraknąć przejdź do galerii

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 13 sierpnia obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

- Myślę, że od dnia dzisiejszego, razem ze św. Janem Pawłem II, Matka Boża w szczególny sposób będzie wypraszała dla pielgrzymów potrzebne łaski  - mówił kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński, dziękując ojcom bernardynom za przekazanie obrazu do papieskiego sanktuarium.

Kopia słynącego łaskami wizerunku z Kalwarii Zebrzydowskiej została umieszczona nad tabernakulum w Kaplicy Kapłańskiej - tam, gdzie znajduje się m.in. płyta z grobu św. Jana Pawła II. Już na początku Mszy św., która poprzedziła poświęcenie obrazu, kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że w sanktuarium papieża Polaka nie mogło zabraknąć przedstawienia właśnie MB Kalwaryjskiej.

O związkach Karola Wojtyły z Kalwarią Zebrzydowską i jego pobożności maryjnej mówił także kard. Marian Jaworski, który podczas sobotniej uroczystości wygłosił homilię. - Jeżeli to centrum ma prowadzić do pełniejszego poznania życia, osoby i dzieła Jana Pawła II, to nie da się go zrozumieć bez obecności Pani Kalwaryjskiej - mówił kard. Jaworski.

Przypomniał, że na dróżki Karol Wojtyła pielgrzymował już jako dziecko, później w latach swojej młodości, a także już jako biskup krakowski i kardynał. "Polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo po pierwsze spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach" - mówił o swoich pielgrzymkach sam papież, podczas wizyty w Kalwarii w 1979 roku.

Kard. Jaworski podkreślał także znaczenie samego sanktuarium kalwaryjskiego, które nazwał "duchowym zapleczem kościoła krakowskiego". Tam dokonują się cuda, które zna tylko Bóg i ludzie, których one dotykają - mówił kardynał, przywołując obraz kolejek, ustawiających się do sanktuaryjnych konfesjonałów i zapewniając, że "ludzie na dróżkach uczą się dźwigać swój krzyż i iść za Panem Jezusem".

Zachęcał przy tym, by umieszczony w Kaplicy Kapłańskiej uczył odwiedzających ją pogłębionej pobożności maryjnej i prowadził do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na kalwaryjskie dróżki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma