15 sierpnia rozpoczyna się pięta edycja festiwalu muzycznego "Barok na Spiszu". Letnie koncerty będą się odbywały w scenerii zabytkowych świątyń spiskich.
Organizuje je fundacja Kulturalny Szlak, we współpracy z instytucjami lokalnymi z terenu Spisza.
- Tematem tegorocznego festiwalu będą „Narodziny Baroku”. Podczas tej odsłony zaprezentujemy programy nawiązujące do początków baroku, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Zostanie pokazana muzyka kompozytorów polskich doby przełomu, wśród których szczególne miejsce zajmuje Mikołaj Gomółka i jego „Melodie na psałterz polski” do słów Jana Kochanowskiego, a także kompozytorów XVII-wiecznych, szczególnie ojca polskiego baroku - Mikołaja Zieleńskiego, a także innych: Franciszka Liliusa, Bartłomieja Pękiela i Adama Jarzębskiego. Będziemy mieć również okazję posłuchać, co działo się w podobnym czasie w Europie: we Francji, Anglii, a zwłaszcza we Włoszech. Wszystkie te koncerty będą się odbywały w pięknych, zabytkowych wnętrzach kościołów spiskich w Niedzicy, Frydmanie, Jurgowie i po raz pierwszy w Nowej Białej - poinformowała Katarzyna Wiwer, dyrektor artystyczny festiwalu.
Każdy z koncertów będzie poprzedzony oprowadzaniem słuchaczy po zabytkowych świątyniach w których się będą odbywały oraz mini wykładem na temat związany z występem muzyków.
Impreza rozpocznie się w poniedziałek 15 sierpnia o 17.30 koncertem w kościele św. Stanisława we Frydmanie. Wystąpi trio viol da gamba „Gambasada”, w składzie: Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk i Mateusz Kowalski. Wykład „Jej wysokość viola da gamba” wygłosi Mateusz Kowalski.
- Uwagę wszystkich odwiedzających frydmańską świątynię zwraca jej oryginalna wieża zwieńczona charakterystyczną późnorenesansową attyką z grzebieniem w kształcie jaskółczych ogonów. Na potrzeby koncertu kościół zostanie dodatkowo doświetlony. Zostanie wyeksponowano w ten sposób jego piękno. Można będzie zobaczyć m.in. nie tylko barokowe i rokokowe ołtarze w nawie głównej oraz kaplicy bocznej lecz także umieszczony na chórze portret św. Cecylii, patronki muzyki, grającej na organach w stroju osiemnastowiecznej damy - poinformował Rafał Monita, dyrektor wykonawczy festiwalu.
Kolejne koncerty odbędą się w sobotę 20 sierpnia o 18.30 w kościele św. Sebastiana w Jurgowie, w sobotę 27 sierpnia o 18.30 w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy i w niedzielę 28 sierpnia o 17.30 w kościele św. Katarzyny w Nowej Białej.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.