Nowy numer 03/2020 Archiwum

Siejcie miłość, plewcie nienawiść przejdź do galerii

Górale dziękowali w Ludźmierzu za tegoroczne plony. W sanktuarium Gaździny Podhala odbyły się XXIX Dożynki Podhalańskie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu i przejazdu delegacji z wieńcami spod Domu Podhalan w Ludźmierzu do tamtejszego sanktuarium Maryjnego. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przy ołtarzu polowym w ogrodzie Maryjnym przewodniczył ks. Władysław Kozicki, kapelan 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Żołnierze przenieśli kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z sanktuarium do ołtarza polowego.

- Proszę was siejcie miłość gdziekolwiek jesteście, plewcie nienawiść, zazdrość. Pojednajcie się! Mamy już naprawdę za dużo konfliktów na świecie, po co jeszcze dokładać te między nami, rodzinami, sąsiadami czy w miejscach pracy. Kierujcie się więc radością, serdecznością - apelował ks. Władysław Kozicki. Celebrans wspomniał też postać św. Matki Teresy z Kalkuty. - Radujemy się z jej świętości. Święta Matka Teresa pokazywała nam właśnie drogę miłości, odpowiadania w serdeczności i z uśmiechem na niepowodzenia, choroby, konflikty - wspomniał ks. Kozicki. 

Kapelan wojskowy poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe. Wiele z nich nawiązywało do ostatnich wydarzeń. Były symbole ŚDM czy jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Kapłan poświęcił również ziarno na zasiew. Z kolei w czasie procesji z darami górale przynieśli do ołtarza oscypki i chleb, winogrona, miód i jabłka.

Do Ludźmierza przyjechały delegacje oddziałów Związku Podhalan i innych organizacji oraz instytucji z pocztami sztandarowymi. Na dożynkach obecni byli parlamentarzyści (m.in. senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch), władze samorządowe z Gminy Nowy Targ na czele z wójtem Janem Smarduchem oraz wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka..

Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Jerzy Filek, ludźmierski proboszcz, podziękował wszystkim za podejmowanie trudu pracy na roli i dziękczynienie za plony u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej.

XXIX Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu zakończyły się prezentacją wieńców dożynkowych i pocztów sztandarowych. Dalsza część dożynek odbywa się na placu "Pod Sypką" obok sanktuarium. Zaplanowano występy zespołów, degustację dań regionalnych i posiady do późnego wieczora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama