Górale dziękowali w Ludźmierzu za tegoroczne plony. W sanktuarium Gaździny Podhala odbyły się XXIX Dożynki Podhalańskie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu i przejazdu delegacji z wieńcami spod Domu Podhalan w Ludźmierzu do tamtejszego sanktuarium Maryjnego. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przy ołtarzu polowym w ogrodzie Maryjnym przewodniczył ks. Władysław Kozicki, kapelan 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Żołnierze przenieśli kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z sanktuarium do ołtarza polowego.
- Proszę was siejcie miłość gdziekolwiek jesteście, plewcie nienawiść, zazdrość. Pojednajcie się! Mamy już naprawdę za dużo konfliktów na świecie, po co jeszcze dokładać te między nami, rodzinami, sąsiadami czy w miejscach pracy. Kierujcie się więc radością, serdecznością - apelował ks. Władysław Kozicki. Celebrans wspomniał też postać św. Matki Teresy z Kalkuty. - Radujemy się z jej świętości. Święta Matka Teresa pokazywała nam właśnie drogę miłości, odpowiadania w serdeczności i z uśmiechem na niepowodzenia, choroby, konflikty - wspomniał ks. Kozicki.
Kapelan wojskowy poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe. Wiele z nich nawiązywało do ostatnich wydarzeń. Były symbole ŚDM czy jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Kapłan poświęcił również ziarno na zasiew. Z kolei w czasie procesji z darami górale przynieśli do ołtarza oscypki i chleb, winogrona, miód i jabłka.
Do Ludźmierza przyjechały delegacje oddziałów Związku Podhalan i innych organizacji oraz instytucji z pocztami sztandarowymi. Na dożynkach obecni byli parlamentarzyści (m.in. senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch), władze samorządowe z Gminy Nowy Targ na czele z wójtem Janem Smarduchem oraz wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka..
Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Jerzy Filek, ludźmierski proboszcz, podziękował wszystkim za podejmowanie trudu pracy na roli i dziękczynienie za plony u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej.
XXIX Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu zakończyły się prezentacją wieńców dożynkowych i pocztów sztandarowych. Dalsza część dożynek odbywa się na placu "Pod Sypką" obok sanktuarium. Zaplanowano występy zespołów, degustację dań regionalnych i posiady do późnego wieczora.