GN 45/2018 Archiwum

Sienkiewicz wrócił pod Tatry przejdź do galerii

Sobota ojcom dominikanom z Wiktorówek i pielgrzymom nawiedzającym to tatrzańskie sanktuarium upłynęła nie tylko na modlitwie, ale także na czytaniu dzieł Henryka Sienkiewicza.

W gronie czytających byli ojcowie dominikanie, franciszkanie, przewodnicy tatrzańscy, turyści, górale. Przypominanie dzieł Sienkiewicza trwało całą sobotę, niemal do zachodu słońca. Udało się wspólnie przeczytać obszerne fragmenty "Quo vadis".

- Sienkiewicz był częstym gościem w Zakopanem. Można powiedzieć, że to właśnie tu napisał "Krzyżaków", a na pewno obszerne fragmenty tego dzieła powstały na Podhalu - mówił Adam Kitkowski z Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, który zainicjował czytanie dzieł polskiego noblisty.

A. Kitkowski przypomniał na Wiktorówkach, że powieść "Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. - Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby - przypomina A. Kitkowski.

Każdy, kto czytał fragmenty dzieła Sienkiewicza, składał specjalny podpis na wielkim plakacie z wizerunkiem autora, który był ustawiony przed wejściem do tatrzańskiego sanktuarium. - Chyba zrobimy cykliczne sobotnie czytanie kolejnych dzieł naszych wielkich pisarzy - mówił z radością o. Marcin Dąbkowicz, dominikanin z Wiktorówek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy