GN 43/2020 Archiwum

Odpowiedzi na nowe pytania

Każda edycja rekolekcji "Mysterium Fascinans" to okazja do spotkania dla miłośników liturgii z całej Polski. W tym roku odbyła się już 9. edycja.

- Ten temat trafia do ludzi dlatego, że nie sposób sobie wyobrazić życia chrześcijańskiego bez liturgii. To, co chcieliśmy tu pokazać, to powiązanie życia duchowego z liturgią - powiedział ks. Krzysztof Porosło, inicjator całej serii rekolekcji. Jak dodał, trzeba wyraźnie pokazać, że życie duchowe nie oznacza wyłącznie czasu dla Pana Boga w kościele. - Duchowość to ukierunkowanie na Pana Boga. Człowiek duchowy przeżywa swoje życie w obecności Pana Boga - dodał.

Tegoroczne rekolekcje przebiegały pod hasłem: "Duchowość kształtowana przez liturgię", a wśród prelegentów znaleźli się: ks. Andrzej Muszala, Maria Miduch, o. Tomasz Grabowski OP, o. Konrad Małys OSB, ks. Bogusław Migut czy s. Anna Hyszko CHR.

Podczas wykładów poruszane były tematy takie, jak: "Czy liturgia może kształtować duchowość świeckich?", "Życie i duch kształtowane przez liturgię na podstawie tradycji mniszej", "Interpretacja naiwna czy mistyczna? Alegoryczne odczytanie rytu Mszy św. drogą do duchowości liturgicznej" czy "Psalmy - modlitwa Chrystusa i wzór modlitwy chrześcijan".

Uczestnicy jednak nie tylko mówili. Jak zaznaczyli organizatorzy - "pozwolili liturgii przemówić". Jej celebracja została postawiona w centrum rekolekcji poprzez codzienną Eucharystię, piątkową liturgię pokutną i adorację Najświętszego Sakramentu.

- Z jednej strony można się zajmować liturgią, pytając o jej działanie, formy, historię. To robimy w czasie referatów. Ale to, co najważniejsze, to "usiąść za kierownicą i jechać" - i to jest liturgia, którą celebrujemy. Łącząc to razem, chcemy kształtować nasze życie na mocnym fundamencie liturgii - wyjaśnił ks. Porosło.

- Lubię szukać pewnego wyważenia - myślę, że istotne jest zarówno osobiste poszukiwanie Boga, jak i to, co oferuje tradycja Kościoła, czyli liturgia. Można tu odnaleźć odpowiedzi na ważne pytania, czasami nawet na takie, których sobie do tej pory nie stawiałem - powiedział Szymon z Krakowa.

Ważnym elementem były także śpiewy wykonywane przez scholę San Clemente, scholę Cantorum Minorum Chosoviensis oraz scholę Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. - Zaciekawiła mnie ta tematyka, gdyż chciałam rozwiązać swoje wątpliwości. Interesuję się muzyką, dlatego bardzo bliski był mi temat psalmów. Jestem też zachwycona śpiewem, zwłaszcza chorałem - przyznała z kolei Joanna z Olsztyna.

Zorganizowane przez Fundację "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" rekolekcje trwały od 9 do 11 września. Wzięło w nich udział ponad 200 osób z całej Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama