Nowy numer 45/2018 Archiwum

Most kardynała Franciszka?

Wśród propozycji patronatu dla nowego mostu na Wiśle pojawiło się nazwisko kard. Franciszka Macharskiego.

Nazwanie jego imieniem powstającej przeprawy, która będzie elementem trasy S7 na wschodzie Krakowa, zaproponował na Facebooku krakowski fotoreporter Marek Lasyk. Niedaleko budowanego mostu znajduje się Campus Misericordiae, na którym odbyła się kończąca tegoroczne Światowe Dni Młodzieży Msza św. z papieżem Franciszkiem.

"Zawsze mówiłem, że kardynał to taki Nasz Święty. Nigdy nie widziałem go złego, nigdy z »muchami w nosie«, nigdy też nie wyszedłem z obsługi oficjalnej jakiejś imprezy bez doskonałego jego zdjęcia" - napisał M. Lasyk, dodając, że nie spotkał nikogo, kto tak jak kard. Macharski rozumiałby pracę dziennikarzy.

"Uważam, że jest to osoba, która łączyła, a nie dzieliła! Nie wierzę, aby znalazł się ktoś, kto by uważał, że ten krakowianin na to nie zasługuje!" - podsumował zamiar takiego uczczenia pamięci zmarłego na początku sierpnia byłego metropolity krakowskiego.

Niemal natychmiast jego wpis zaczął być udostępniany - w dużej mierze przez krakowskich dziennikarzy - wraz z głosami poparcia: "Krakusy do dzieła! Nie dajmy się podzielić. Marek Lasyk trzymam kciuki!" - napisał Paweł Pawlica. Fotoreporterzy zaczęli natomiast udostępniać swoje zdjęcia budowanego mostu.

Na Facebooku powstała już osobna strona - "Most im. Kardynała Franciszka Macharskiego", którą "polubiło" już ponad 1600 osób (w drugim dniu jej istnienia). Uczestnicy toczącej się tam dyskusji zapowiedzieli złożenie formalnego wniosku o nazwanie mostu na S7 imieniem kard. Macharskiego.

Wcześniej do krakowskiego magistratu wpłynęły dwie oficjalne propozycje patronów przeprawy, której budowa ma się zakończyć za ok. roku - mieliby to być Maria i Lech Kaczyńscy lub święci Piotr i Paweł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy