Podczas kolejnego, wrześniowego spotkania krakowskiej wspólnoty Mężczyzn św. Józefa zastanawiano się, jak kształtować w sobie cechy prawdziwego mężczyzny.
Gościem spotkania, które odbyło się 21 września wieczorem w Kamieniołomie Jana Pawła II przy parafii św. Józefa na Rynku Podgórskim, był dr Adrian Kurcbart, mąż i ojciec czworga dzieci, zawodowo wykładowca i specjalista w zakresie psychologii rodziny i rozwoju człowieka dorosłego.
Mówca już na wstępie podkreślił, że nie będzie to „spotkanie kulinarne”. - Nie dam wam przepisu, kim jest prawdziwy mężczyzna, bo odpowiedź na to pytanie mężczyzna zdobywa całe życie. Ma to być skłonienie ku refleksji - powiedział.
Prelegent zaznaczył, że bardzo ważna w tych rozważaniach jest słownikowa definicja wyrazu „prawdziwy”, która jest dwojaka - mówi o człowieku realistycznym i takim, jaki powinien być. - Widać, że - po pierwsze - mężczyzna musi mieć kontakt z rzeczywistością. Że musi potrafić ją odbierać za pomocą zmysłów, uczuć i myśli - ocenił.
Przestrzegł jednak przy tym, że mężczyznom nieobce jest pojęcie mylnego myślenia i „myślenia magicznego”, czyli utożsamiania myślenia z działaniem. - Trzeba pamiętać, że z myśleniem jest tak, że ono jest poprawne i właściwe, jeśli żyjemy właściwie. Ale ono jest dalekie od rzeczywistości, jeśli nasze życie nie jest Boże - uwrażliwił.
Mówił również o tym, jak ważne są uczucie, które często mężczyźni zagłuszają - bo są i dają mocne sygnały, a w dodatku nie można nad nimi panować, czego wyraźnym przykładem jest wstyd z powodu zdradzania żony.
Psycholog dodał, że mężczyzna potrzebuje informacji zwrotnej i musi się w działaniu opierać na faktach. - Prawdziwy mężczyzna to taki, który mądrze działa. To działanie powinno się kanalizować w trzech głównych obszarach - relacji z żoną, kobietą, z dziećmi oraz relacji z Bogiem - tłumaczył.
Uwrażliwiał zebranych, że w relacji z żoną potrzeba obecności, czułości i pracowitości. Podobne rady dawał w przypadku przebywania z dziećmi. - Jedną z najpiękniejszych form okazywania czułości jest cierpliwość i bazowanie na rzeczywistości. Znajdźcie czas i pytajcie bliskich o ich aktualne problemy i potrzeby - wskazywał.
Odnosząc się do relacji z Bogiem, powiedział, że jest to spotkanie, które zmienia i buduje psychikę mężczyzny. - Jeśli będziemy w relacji z Nim - szczerej i uczciwej - to jest szansa, że nasze życie będzie miało wymiar prawdziwej męskości - stwierdził.
A. Kurcbart ukazał, że mężczyzna bardzo często w życiu ewoluuje - od mężczyzny reaktywnego, który idzie tylko za popędami, poprzez mężczyznę praktywnego, czyli takiego, który próbuje wcielać w życie jakieś wartości, aż do męża Bożego. - Ten ostatni to jest ktoś, kto przez walkę ze słabościami i kryzysami odnajduje się w relacji z Bogiem. Z niej bierze siłę do tego, by dalej funkcjonować. I tego wam właśnie życzę! - zakończył.