Nowy numer 2/2021 Archiwum

Militarna podróż w czasie

Już po raz 11. podkrakowskie Niepołomice zamienią się w wielki obóz wojskowy. O tyle nietypowy, że łączący żołnierzy różnych epok.

To kolejna edycja Pól Chwały - jednego z największych i najbardziej znanych spotkań miłośników historii, gier historycznych i militariów. W tym roku na pierwszym planie znajdą się czasy antyczne, jednak nie zabraknie przedstawicieli innych epok.

W najbliższy weekend - od 23 do 25 września - centrum Niepołomic zajmą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Organizatorzy Pól Chwały poprosili, by goszczące grupy rekonstrukcyjne zabrały ze sobą dodatkowe stroje i mundury. Każdy będzie mógł przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz, a na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.

Dla tych, którzy przyglądanie się dawnym i współczesnym mundurom, wyposażeniu i broni chcieliby uzupełnić fachową wiedzą, zaplanowano także konferencję naukową. W tym roku będzie ona zatytułowana: "Między murami miasta a murami koszar, między historią społeczną a historią wojskowości - funkcjonowanie miast garnizonowych na przestrzeni dziejów".

Dla dzieci uruchomione zostaną "Kącik Pazia" (dla najmłodszych), "Szkoła Rycerska" (a w niej szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka) oraz "Szkoła Dam Dworu", czyli propozycja dla dziewcząt, skoncentrowana wokół pięknego zachowania, tańca i strojów.

W komnatach Zamku Królewskiego znajdą coś dla siebie także miłośnicy modelarstwa oraz gier planszowych i historycznych.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych będą się odbywały przez cały weekend, ale wielka kumulacja - jak co roku - nastąpi w niedzielę 25 września. O godz. 11 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której zaprezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama