Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mundur nieznanego żołnierza

Do krakowskiego Muzeum Armii Krajowej trafił mundur żołnierza powojennego podziemia niepodległościowego.

Na zestaw mundurowy składają się kurtka, furażerka, ryngraf i krzyżyk. - Nie wiemy, niestety, kto ten mundur nosił. Kurtkę przerobiono z umundurowania niemieckiego żandarma, naszywając polskie wyłogi, dystynkcje sierżanta podchorążego i naszywkę z orłem białym. Na krzyżyku umieszczono napis: "Podch. »Ryś« 1943", wskazujący być może na żołnierza służącego w 27 Wołyńskiej Dywizji AK - poinformował kustosz Piotr Makuła.

Pamiątki po żołnierzach powojennego podziemia antykomunistycznego są obecnie bardzo rzadkie. Broń, mundury i oporządzenie były bowiem konfiskowane przez funkcjonariuszy komunistycznych sił bezpieczeństwa lub ukrywane przez samych żołnierzy zagrożonych aresztowaniem. Tym cenniejszy jest więc zestaw mundurowy przekazany do Muzeum AK.

Zbiory krakowskiej placówki wzbogaciły się również o lotniczy kombinezon mundurowy, tzw. pilotkę. - Należała niegdyś do znanego pisarza Przemysława Bystrzyckiego, który jako cichociemny znalazł się w 1944 r. w kraju i obsługiwał później m.in. radiostację 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK - poinformował P. Makuła.

"Pilotkę" ppor. Bystrzyckiego przekazał w depozyt do Muzeum AK kolekcjoner Mateusz Palka. Dołączył do niej lotniczą radiostację pokładową oraz części umundurowania amerykańskich lotników pilotujących samoloty typu liberator, które dokonywały m.in. zrzutów broni dla AK.

Efektem badań naukowych Muzeum AK jest z kolei słownik biograficzny "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej". Prezentacja książki odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 12. w siedzibie muzeum (ul. Wita Stwosza 12).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL