Nowy numer 39/2023 Archiwum

Przypomną zwycięskiego generała

W sobotę 24 września w katedrze wawelskiej i kościele parafialnym w Michałowicach zostaną odprawione Msze św. za duszę zmarłego 200 lat temu gen. Michała Sokolnickiego.

Msze tego i następnego dnia zostaną odprawione w miejscach dawnej Małopolski Zachodniej, które gen. dyw. Sokolnicki wyzwalał w trakcie wojny polsko-austriackiej w 1809 r.

- Odbił z rąk austriackich, podczas krwawych nocnych szturmów, Sandomierz, którego następnie zaciekle bronił przed atakami austriackimi, i przez to otrzymał od potomnych przydomek "obrońcy Sandomierza", a w miesiąc później, pod koniec owej wojny, wraz z księciem Józefem Poniatowskim i gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim, uczestniczył w wyzwoleniu zachodniej Małopolski - od Radomia, przez Kielce i Jędrzejów, aż po Kraków, dzięki czemu, po kapitulacji austriackiej, ziemie radomska, kielecka i krakowska zostały przyłączone do Księstwa Warszawskiego i nasi przodkowie znów mogli cieszyć się wolnością - przypomniał Adam W. Gorycki z Kielc, inicjator modlitewnej formy upamiętnienia zapomnianego bohatera.

- Obecnie wojna polsko-austriacka z 1809 roku jest całkowicie zapomniana, i to zupełnie niesłusznie, ponieważ była jedyną wojną w ciągu 220 lat, którą państwo polskie toczyło ze swoimi wrogami i którą wygrało! Gdyż od zawarcia pokoju z Turcją w 1699 roku, aż do wyparcia armii ukraińskiej w 1919 roku wszystkie wojny w XVIII i XIX wieku Polska przegrywała, tylko tę jedną wojnę z 1809 roku zwyciężyła. Podobnie zapomniany został gen. Sokolnicki, który nie doczekał się ani jednego pomnika czy choćby noszącej jego imię szkoły, drużyny harcerskiej lub jednostki wojskowej. Poza tym tak się nieszczęśliwie złożyło, że został pochowany na cmentarzu świętokrzyskim w Warszawie, który 20 lat później został zamknięty, a następnie zlikwidowany. Dziś nie ma więc śladu po grobie Sokolnickiego - dodał A.W. Gorycki.

Michał Sokolnicki (1760-1816) w latach 1792-1814 brał udział w wielu kampaniach wojennych, w których walczyli żołnierze polscy. Schorowany zmarł w Warszawie 24 września 1816 r.

Rocznicowe Msze św. zostaną odprawione w Kowali k. Radomia, Kielcach, Bolminie k. Chęcin, Jędrzejowie, Wodzisławiu, Książu Wielkim, Miechowie, Michałowicach, Krakowie i Sandomierzu.

Msza św. w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona o godz. 7.30, zaś w kościele pw. NMP Królowej Polski - o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast