Nowy numer 39/2023 Archiwum

Fałszywe relikwie św. Faustyny

Na międzynarodowym portalu aukcyjnym pojawiły się relikwie krwi Apostołki Miłosierdzia - z certyfikatem kard. Stanisława Dziwisza. Za 2,5 tys. dolarów!

Do klasztoru sióstr MB Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach dotarł email z linkiem do aukcji na stronie eBay.com, na której zakupić można relikwie pierwszego stopnia, a dokładniej krwi, św. Siostry Faustyny. Cena to 2,5 tys. dolarów, czyli ok. 9,5 tys. zł. Do relikwii dołączony jest certyfikat, rzekomo podpisany i opieczętowany przez kard. Stanisława Dziwisza

- To jest totalne oszustwo. Nie ma relikwii z krwi św. Faustyny. Relikwie autentyczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia można otrzymać tylko i wyłącznie w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a nie w Internecie, na kramach czy w innych miejscach - podkreśla s. Elżbieta Siepak, rzecznika prasowa zgromadzenia.

Potwierdza to ks. Krzysztof Tekieli, wicekanclerz krakowskiej kurii, który zaznacza, że dołączany certyfikat także jest fałszywy. "Okrągła pieczęć kardynalska nie jest autentyczna, kardynał nie posługuje się również pieczęcią lakową ze swoim herbem" - zaznacza ks. Tekieli. Przypomina on także, że prawo kanoniczne zabrania handlu relikwiami.

Na dodatek fałszywki sprzedawane są jako relikwie pierwszego stopnia, które nawet z kościelnego, prawidłowego źródła otrzymać mogą tylko parafie i wspólnoty. Takie relikwie przeznaczone są bowiem do kultu publicznego. Do kultu prywatnego przeznacza się jedynie relikwie niższego stopnia.

Profil, z którego prowadzona jest sprzedaż, jest zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych. Na stronie użytkownika znaleźć można pochwały od zadowolonych "klientów" - wynika z nich, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedane zostały dwie podobne, fałszywe relikwie. Jedna za 2,5 tys. USD, druga za nieco ponad 2 tys.

Poza nimi na aukcje trafiały także m.in. relikwie św. Elżbiety (także pierwszego stopnia), św. Jana Pawła II (pierwszego i drugiego stopnia) czy św. Ojca Pio. Lista opinii kupujących liczy prawie 90 pozycji. Nie przy wszystkich zaznaczono jednak, jakiego dokładnie przedmiotu dotyczą komentarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast