Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ubrani w żółte koszulki wykonali na Rynku Głównym "taniec belgijski". Później zaprosili też krakowian i turystów do wspólnego tańca oraz do udziału w XVI Dniu Papieskim, który odbędzie się 9 października.
To nie wszystko - młodzi przedstawiciele żółtej fali JPII w kilku krakowskich kościołach dzielili się dziś także świadectwem swojego życia, dziękując wszystkim, którzy wspierają fundację, i prosząc o to, by za tydzień serca mieszkańców Krakowa były tak gorące jak co roku.
Jedną z osób mówiących świadectwo była Natalia, studentka czwartego już roku AGH. - Pochodzę z małej miejscowości koło Słupska, w której mieszka ok. 300 osób. Fundacja jest częścią mojego życia już od 7 lat i - co najważniejsze - pozwoliła mi na rozpoczęcie studiów. Dała mi też pewny start w Krakowie, bo spotkałam tu starszych od siebie stypendystów, którzy od początku zaopiekowali się mną. Wiem, że bez pieniędzy, którymi z fundacją dzieli się nasi ofiarodawcy, nie byłoby mnie dziś tutaj - przekonuje dziewczyna i zapewnia, że inwestycję w nią i zaufanie, jakie otrzymała, spłaca po stokroć swoją ciężką pracą.
- Oprócz podstawowych studiów staram się też wyjeżdżać na zagraniczne kursy naukowe, a obecnie już nawet pracuję, projektując instalacje sanitarne. Działam też w wolontariacie, włączając się w różne akcje charytatywne, np. niedawno zaangażowałam się w bieg organizowany przez Fundację Jaśka Meli "Poza Horyzonty" - mówi.
Za tydzień, podczas Dnia Papieskiego, świadectwo w bazylice oo. dominikanów będzie natomiast mówił Bartek - pochodzący z małej miejscowości koło Radomia student prawa UJ. - Fundacja była moją jedyną szansą na studia i lepszą perspektywę na przyszłość - nie kryje chłopak, który całym sercem zaangażował się też w prowadzenie scholi stypendystów. Jej śpiew można np. usłyszeć podczas Mszy św. w bazylice św. Floriana, gdzie krakowska wspólnota ma swoją siedzibę i duszpasterza.
- Fundacja nie tylko umożliwia nam studia, ale także dba o naszą formację duchową i to, by nauczanie św. Jana Pawła II było w nas żywe. Służy temu nie tylko Dzień Papieski, ale także obozy, na które jeździmy, a wartości, które są w nas zaszczepiane, prezentują m.in. koszulki, w których dziś tańczymy - opowiada.
- One pokazują, że nie trzeba się wstydzić swoich poglądów, a mówiąc o nich głośno, można sprowokować wartościową dyskusję, a nawet zachęcić kogoś do wejścia do kościoła - dodaje Natalia.
I rzeczywiście. Na żółtych koszulkach można było m.in. przeczytać zachętę do tego, by być świętymi oraz świadkami miłosierdzia, wezwanie do tego, aby nie lękać się Chrystusa, a także przypomnienie, że "Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu".
Tegoroczny XVI Dzień Papieski rozpocznie się już 8 października. W bazylice św. Floriana o godz. 18 w kilku językach odmówiony zostanie Różaniec, a potem odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się spotkanie z ks. Jackiem Stryczkiem.
Z kolei w niedzielę 9 października o godz. 10 wszyscy stypendyści będą uczestniczyć we Mszy św., której w sanktuarium św. Jana Pawła II będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Od godz. 12 w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia (ul. Sienna 5) na krakowian czekać też będzie rodzinne miasteczko, w którym znajdzie się kącik edukacyjny, stoiska z ciastami, kącik zabaw i malowania twarzy oraz specjalna fotobudka, a o godz. 17 odbędzie występ artystyczny. Od południa wokół Rynku trwać też będzie gra miejska "Odkryj miłosierdzie".